Αρχική

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 140 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2018, 13:06 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Ιούλ 2018, 17:51 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Αύγ 2018, 19:51 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554
ΟΧΙ ΕΝΑ - ΟΥΤΕ ΔΥΟ - ΤΡΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 24 ΩΡΕΣ !!!!!

Οὗτός ἐστιν ὁ μαθητὴς ὁ μαρτυρῶν περὶ τούτων καὶ γράψας ταῦτα, καὶ οἴδαμεν ὅτι ἀληθής ἐστιν ἡ μαρτυρία αὐτοῦ.
ἔστι δὲ καὶ ἄλλα πολλὰ ὅσα ἐποίησεν ὁ Ἰησοῦς, ἅτινα ἐὰν γράφηται καθ᾿ ἕν, οὐδὲ αὐτὸν οἶμαι τὸν κόσμον χωρῆσαι τὰ γραφόμενα βιβλία. Ἀμήν.
Με τα λόγια αυτά κλείνει το Ευαγγέλιο του ο Απόστολος και Ευαγγελιστής Ιωάννης, ο αγαπημένος μαθητής του Κυρίου μας, και έρχεται στιγμές που αισθανόμαστε, ότι θα μπορούσε κανείς – κατ αναλογία πάντα και με απόλυτο σεβασμό στα ευαγγελικά ρήματα – να ισχυριστεί κάτι παρόμοιο και για τα Θαύματα των Χαιρετισμών !
Και για όσους καλόπιστους αδελφούς μας σκανδαλιστούν σε πρώτη ανάγνωση με αυτό που καταθέτουμε, θα τους παραπέμψουμε στην Εισαγωγή του βιβλίου μας “Τα θαύματα των Χαιρετισμών....σήμερα” όπου διαρρήδην δηλώνουμε ότι είναι ο Κύριος και Θεός μας Αυτός που επιτελεί τα θαύματα αυτά, διά της Υπεραγίας Μητρός Του , χάριτι των Χαιρετισμών Της !
Επομένως ΚΑΙ τα ΣΥΓΧΡΟΝΑ αυτά θαύματα των Χαιρετισμών - και δεν μιλάμε ασφαλώς μόνο για τα 29 που ενδεικτικά συλλέξαμε και δημοσιεύσαμε στον πρώτο τόμο του βιβλίου μας - αλλά για τα εκατοντάδες που έχουμε ήδη καταγράψει και με ιλιγγιώδεις ρυθμούς συνεχίζουμε καθημερινά να καταγράφουμε, εμπίπτουν στην κατακλείδα του Κατά Ιωάννην Αγίου Ευαγγελίου , μιας και «Ἰησοῦς Χριστὸς χθὲς καὶ σήμερον ὁ αὐτὸς καὶ εἰς τοὺς αἰῶνας» , ώστε όλοι εμείς οι πιστεύσαντες εις Αυτόν και βαπτισθέντες εις το Πανάγιο Όνομα Του να ανακράζουμε συνεχώς, κάθε ημέρα τα λόγια του Προφητάνακτος εις το Μέγα Προκείμενο “
Τις Θεός μέγας ως ο Θεός ημών; συ ει ο Θεός, ο ποιών θαυμάσια μόνος.”
Συγχωρέστε την ακριτομυθία μας.
Είναι όμως αναγκαίο να τονίζουμε συνεχώς ότι με την κατάθεση των θαυμάτων των Χαιρετισμών και την ταπεινή προτροπή μας να διαβάζονται οι Χαιρετισμοί Της καθημερινά – που κατ ουσίαν ΔΕΝ είναι δική μας προτροπή, αλλά ρητή και κατηγορηματική παραίνεση της Υπεραγίας Θεοτόκου – ΔΕΝ εισάγουμε καινά δαιμόνια, ούτε καν προσπαθούμε να επιβάλλουμε καινά έθη, όπως η αβέβαιης προελεύσεως “εννέαημερη” προσευχή του Αποστόλου Ιούδα του Θαδδαίου, αλλά καταθέτουμε την ιστορική αλήθεια και παράδοση της Εκκλησίας μας, αναφορικά με τους Χαιρετισμούς Της, επιρρωνύοντας την με τα θαύματα αυτά !
Εξάλλου πολλάκις το επαναλάβουμε στο βιβλίο μας !
ΜΗΝ αναλάβετε το ευλογημένο έργο της καθημερινής ανάγνωσης των Χαιρετισμών της Παναγίας μας, προτού λάβετε την ευλογία του Πνευματικού σας !
Και δεν μιλάμε για την ανάγνωση άπαξ των Χαιρετισμών η οποία είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ, μιας και οι Χαιρετισμοί αποτελούν τμήμα του Μικρού Αποδειπνου, που οφείλουμε να το διαβάζουμε καθημερινά, αλλά μιλάμε για την επανειλημμένη ανάγνωση των Χαιρετισμών, όσες φορές μας φωτίζει και ευδοκεί να Την χαιρετίζουμε η Παναγία μας, για το οποίο σας προτείνουμε να έχετε την ευλογία του Πνευματικού σας, μιας και στην Αγία Ορθοδοξία μας, “θεληματάρικες” συμπεριφορές που υποκρύπτουν εγωισμό και “στήσιμο” του ιδίου θελήματος ΔΕΝ ευλογούνται, όση καλή κι αγία να είναι η πρόθεση μας !!
Για δεύτερη φορά ζητούμε συγνώμη που επαναλαμβανόμαστε αλλά κρίνουμε ότι “επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως”
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με αυτήν καθ εαυτήν την διήγηση όχι ενός, όχι δύο αλλά τριών θαυμάτων, πού “όλως τυχαίως” από τρεις διαφορετικές αδελφές μας πληροφορηθήκαμε σε διάστημα μίας ημέρας !!
Τουλάχιστον πέντε με έξι email με θαύματα των Χαιρετισμών κάθε εβδοάδα λαμβάνουμε από άγνωστους σε εμάς αδελφούς κάθε εβδομάδα στο Ιστολογιο των Χαιρετισμών xairetismoi.blogspot.gr και ενίοτε και τον Πρόμαχο Ορθοδοξία promachos.gr
Τα δύο μας email το xairetismoitheotokou@gmail.com και το info@promachos.gr αποτελούν τον δίαυλο επικοινωνίας μας !
Πέρα από αυτά που άγνωστοι σε εμάς στέλνουν, βαστάζες και βαστάζοι γίνονται και οι ίδιοι αποδέκτες θαυμάτων που συνέβησαν σε γνωστούς, φίλους και συγγενείς , στους οποίους μοίρασαν τα ΔΩΡΕΑΝ βιβλαρίδια των Χαιρετισμών που τους στείλαμε, και έτσι επικοινωνούν προσωπικά μαζί μας και μας μεταφέρουν τα Θαύματα των Χαιρετισμών !
Το πρώτο μας το διηγήθηκε την Δευτέρα η αδελφή μας η κα Αντιγόνη, ιατρός και μία από τις πλέον διαπρύσιες υποστηρίκτριες τόσο του βιβλίου μας, όσο και κυρίως των Χαιρετισμών !
Οικογενειακές φίλες είναι οι δύο γυναίκες για τις οποίες μας μίλησε. Στην πρώτη , την νεώτερη είχε δώσει πριν μήνες το τευχίδιο με τους Χαιρετισμούς με την προτροπή να το διαβάζει καθημερινά, για να διαπιστώσει μετά από λίγο καιρό, ότι η νεαρή γυναίκα – που μέχρι τότε ήταν παγερά αδιάφορη για οτιδήποτε πνευματικό – ξεκίνησε να ανάβει ένα κεράκι στην Εκκλησία, να παρακολουθεί ενίοτε κάποιες Ιερές Ακολουθίες, γενικά να ασχολείται λίγο με τον Χριστό μας !
Ήταν οι Χαιρετισμοί εξάλλου που την στήριξαν τους τελευταίους μήνες όταν η γεροντική άνοια της μητέρας της επιδεινώθηκε ραγδαία και έπρεπε να την διακονεί.
Παραμονές της Παναγίας μας η αδελφή μας αυτή μετά από παρακίνηση οικογενειακών φίλων έφυγε για ολιγοήμερες διακοπές αφήνοντας την επιμέλεια της μητέρας τους στον αδελφό της.
Ανήμερα της Παναγίας η καλή γερόντισσα διέλαθε της προσοχής του γιου, ντύθηκε και πήγε μόνη της στην Εκκλησία, έναν πολύ γνωστό ναό των Βορείων Προαστίων. Παρακολούθησε την Θεία Λειτουργία, μετέλαβε – όπως ανέφερε κοινή τους γνωστή που παρευρίσκετο – και αίφνης, πριν το Δι Ευχών, τινάζεται από την καρέκλα της, σπεύδει στην έξοδο, πάει να περάσει την ταχείας κυκλοφορίας Λεωφόρο, και δυστυχώς παρασύρεται από δειερχόμενο οδηγό και τραυματίζεται σοβαρά !
Όλες οι κλίνες στις Μονάδες Εντατικής ήταν κατειλημμένες από τους εγκαυματίες της πυρκαϊάς στο Μάτι, και μία κλίνη βρέθηκε στην μονάδα αυξημένης φροντίδας σε μεγάλο Νοσοκομείο των Αθηνών.
Οι νευροχειρουργοί δεν επιχειρούσαν επέμβαση αφενός μεν μιας και η αξονική έδειχνε ανήκεστο βλάβη του εγκεφάλου, αφετέρου μιας και έπρεπε να σταθεροποιηθεί αιμοδυναμικά από τα τραύματα της στο θώρακα.
Η κόρη της επέστρεψε αμέσως και από τις 15 Αυγούστου ήταν στο πλευρό της μάνας της, η οποία δεν είχε προφανώς τη παραμικρή επαφή με το περιβάλλον.
Με τις φροντίδες των γιατρών η κατάσταση της σταθεροποιήθηκε, αλλά οι νευροχειρουργοί δεν αποφάσιζαν ακόμη για επέμβαση θεωρώντας μη επανορθώσιμες τις εγκεφαλικές βλάβες.
Οι μέρες περνούσαν και η κόρη της βρισκόταν συνεχώς στο πλευρό της. 22 Αυγούστου η κα Αντιγόνη επισκέφθηκε ξανά την ασθενή στο Νοσοκομείο και η κόρη της την ρώτησε..
“Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... Την βλέπεις έχει μείνει φυτό... Οι γιατροί δεν δίνουν ελπίδα.... Ειλικρινά αρχίζω κι απελπίζομαι !”
“Εγώ θα σου πρότεινα και στην περίπτωση αυτή να αναθέσεις τα πάντα στον Κύριο και στην Παναγία Μητέρα Του. Τους Χαιρετισμούς Της τους έχεις. Τους διάβαζες πριν λίγο καιρό κσι ξέρεις την δύναμη τους. Εγώ στην θέση σου θα άφηνα τα πάντα στην Κυρά !”
“Δίκιο έχεις... Για κάποιους μήνες από την μέρα που μου τους έδωσες τους διάβαζα κάθε μέρα, αλλά μετά όσο η κατάσταση της μητέρας χειροτέρευε και είχα όλη την ευθύνη πάνω μου, το βράδυ ήμουν τόσο κουρασμένη που τους παραμελούσα ! Ξέρω ... δικό μου το λάθος. Ας είναι.. Σήμερα το βράδυ που θα κάτσω κοντά της θα τους διαβάζω !”
Έτσι και έγινε... Αργά το βράδυ κάθισε έξω από την Μοναδα και ξεκίνησε να τους διαβάζει ! Μία φορά ! Δεύτερη ! Τρίτη ! Δεν θυμόταν πόσες φορές τους είχε διαβάσει, προσευχόμενη στην Παναγία να γίνει το πανάγιο θέλημα του Υιού Της !
Ξαφνικά είδε μία κινητικότητα στον χώρο. Οι Νοσηλεύτριες μπήκαν γρήγορα μέσα. Φώναξαν και την γιατρό. Αλλά η καλή της μητέρα είχε ήδη ταξιδέψει για την άνω Ιερουσαλήμ ! Ήρεμη και γαλήνια παρέδωσε την ψυχή της στον Κύριο μας ! Ξημερώνοντας τα εννιάμερα της Παναγίας μας !
Επειδή δεν έχουμε μιλήσει με την ίδια την κόρη, δεν δημοσιοποιούμε ούτε το όνομα της, ούτε της μακαριστής μμητέρας της , την οποία ήδη καθημερινά την μνημονεύουμε, ούτε την περιοχή τους. Η αψευδής μαρτυρία της αδελφής μας της κας Αντιγόνης, που απέδωσε αμέσως την μακαρία της κοίμηση στην Χάρη των Χαιρετισμών μας αρκεί !
Λίγες ώρες μετά , το απόγευμα της επόμενης ημέρας ανακοινώθηκαν οι βάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ των φετινών Πανελλαδικών εξετάσεων ! Και το ίδιο βράδυ η καλή μας βαστάζουσα η κα Γεωργία μας τηλεφώνησε για να μας επιβεβαιώσει το θαύμα !!
Ένα θαύμα για το οποίο μας είχε αναλυτικά μιλήσει λίγους μήνες πριν και είχαμε κρατήσει επιμελώς τις σημειώσεις μας , περιμένοντας και επίσημα την ανακοίνωση των βάσεων και την επιβεβαίωση από την θεία της για να το κοινολογήσουμε στην αγάπη σας !
Αριστούχος μαθήτρια ! Επιμελέστατη ! Συνεπής ! Αλλά αγχώδης ! Πολύ αγχώδης ! Σε βαθμό που στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2016 απέτυχε ! Και μάλιστα παταγωδώς ! Παρά την άρτια προετοιμασία ! Τις άπειρες ώρες Φροντιστηρίων και μελέτης δεν κατάφερε να γράψει σχεδόν τίποτα ! Κόλλησε το μυαλό την πρώτη ημέρα ! Απογοητεύτηκε ! Μπλόκαρε και την δεύτερη ! Είδε ότι το όνειρο για Ιατρική έφυγε ! Απελπίστηκε και παραιτήθηκε ! Στα άλλα μαθήματα πήγε καλά μεν αλλά το όνειρο της Ιατρικής είχε χαθεί !
Όλο το καλοκαίρι δεν μίλαγε σε κανέναν ! Όλοι έπεσαν πάνω της , να την στηρίξουν, να της πουν δεν πειράζει , θα τα καταφέρεις του χρόνου, αλλά εκείνη δεν άκουγε κανέναν.
Ήρθε ο Σεπτέμβριος του 2017. Δεν ήθελε ούτε σε Φροντιστήριο να γραφτεί. Ούτε να ξαναπροσπαθήσει ! Η μάνα της , η ανιψιά της κυρίας Γεωργίας ήταν να σκάσει !
“Κλείνεται στο δωμάτιο της ! Βάζει τα ακουστικά και ακούει μουσική για ώρες ! Ούτε με τις φίλες της θέλει να μιλήσει ! Φοβάμαι ότι έχει πάθει κατάθλιψη ! Θέλω να επισκεφτώ ψυχολόγο να δω, πως μπορούμε να την βοηθήσουμε !”
“Εγώ κορίτσι μου θα σου πρότεινα πριν πας σε ψυχολόγο για την μικρή, να πάρεις αυτό το βιβλιαράκι που μου έστειλαν κάποιες ψυχές από την Αθήνα ! Είναι οι Χαιρετισμοί της Παναγίας μας ! Και να δεις πως η Παναγία μας θα το κάνει το θάμα της !”
Διστακτικά πήρε το βιβλιαράκι και όπως εκ των υστέρων εξομολογήθηκε στη θεία της , η πρώτη της δουλειά ήταν να μπει στο Ιστολόγιο των Χαιρετισμών xairetismoi.blogspot.gr και να διαβάζει για ώρες τα θαύματα των Χαιρετισμών !
Το ίδιο βράδυ, πολύ αργά αφού τελείωσε την ανάγνωση του Ιστολογίου σηκώθηκε και για πρώτη φορά στην ζωή της απήγγειλε τους Χαιρετισμούς !
Και την άλλη μέρα το ίδιο ! Και συνέχισε για μία εβδομάδα ! Και για μία δεύτερη ! Και ήδη έβλεπε την κόρη της να αλλάζει ! Άρχιζε να τρώει λίγο περισσότερο ! Να μην κάθεται για ώρες κλεισμένη στο δωμάτιο με τα ακουστικά αλλά να κάθεται για λίγο μαζί τους στο σαλόνι !
Τέλη Οκτωβρίου ήταν. Ένας μήνας σχεδόν είχε περάσει από την μέρα που διάβαζε καθημερινά τους Χαιρετισμούς !
Το μεσημέρι ενώ έπλεναν τα πιάτα ρωτάει την μητέρα της.
“Μου τηλεφώνησε η Γιώτα ! Ήθελε να με ρωτήσει για μία άσκηση Χημείας που της είχαν βάλει στο Φροντιστήριο ! Ξέρεις θα ξαναδώσει για Ιατρική και κάνει κάθε μέρα μάθημα ! Ε λοιπόν... της έδωσα την λύση γρήγορα ! Και να σκεφτείς ότι έχω να ανοίξω βιβλίο πάνω από πέντε μήνες ! Δεν έχω ξεχάσει και πολλά ! Τι λες καλέ μητέρα ; Να ξαναδοκιμάσω ; ”
Η μάνα της δεν μπορούσε να πιστεύσει στα αυτιά της !
“Ότι θέλεις εσύ κορίτσι μου ! Δεν θέλω να αισθάνεσαι πιεσμένη ! Η ουσία είναι ότι κατάλαβες μόνη σου το πόσο καλά προετοιμασμένη ήσουν και το πόσο καλά ξέρεις την ύλη ! Αυτό που θέλω είναι να μην έχεις άγχος ! Ότι πει ο Θεός ! Μην έχεις εσύ έννοια !”
Το άλλο πρωί πήγαν στο Φροντιστήριο και γράφτηκε !
Και σε λίγες ημέρες πριν ξεκινήσει αργά το βράδυ να κάνει τους Χαιρετισμούς , βλέποντας την κόρη της να μελετάει , έκανε το Σταυρό της και δόξασε το Θεό για την μεγάλη αυτή αλλαγή !
Κάποιο βράδυ που σηκώθηκε η μικρή είδε την μητέρα της να μουρμουρίζει όρθια στο σαλόνι μπροστά από μία Εικόνα της Θεοτόκου και να σταυροκοπιέται !
Όταν τελείωσε, την πλησίασε και την ρώτησε !
“Τι διαβάζεις εκεί μητέρα μου ;”
“Τους Χαιρετισμούς της Παναγίας μας !!!”
“Μα καλά ! Αυτούς τους λέμε πριν το Πάσχα ! Σε λίγο έρχονται Χριστούγεννα !!! Τι έπαθες ;”
“Αχ κορίτσι μου ! Και εγώ έτσι νόμιζα ! Μέχρι που η θεια μου, η Γεωργία, η μεγάλη αδελφή της γιαγιάς, μου έδωσε αυτό το βιβλιαράκι ! Και μπήκα εδώ στο site που γράφει και έμεινα από τα θαύματα !! ”
Και πήρε η μικρή το βιβλιαράκι στα χέρια της και έτρεξε στον υπολογιστή της ! Και πίσω της και η μάνα ! Και πέρασαν τουλάχιστον δύο ώρες να διαβάζουν τα θαύματα των Χαιρετισμών !
Το επόμενο βράδυ εκεί που η μάνα ξεκίνησε να λέει χαμηλόφωνα τους Χαιρετισμούς, αισθάνεται ένα χέρι να της τραβάει απαλά το βιβλιαράκι προς την μέση, και βλέπει την κόρη της να απαγγέλει σιγά σιγά μαζί της τους Χαιρετισμούς !
Με δυσκολία προσπαθούσε να κρύψει τη συγκίνηση της βλέποντας την κόρη της, που με δυσκολία ερχόταν μαζί τους δέκα λεπτά πριν την Ανάσταση στην Εκκλησία, να διαβάζει τους Χαιρετισμούς !
Αφού τελείωσαν της είπε
“Και σήμερα μετά το Φροντιστήριο κάθισα στο internet και συνέχιζα να διαβάζω τα θαύματα ! Και δεν μιλάμε για παλαιά θαύματα ! Μιλάμε για θαύματα του 2016 και του 2017 !Και αποφάσισα να κάνουμε μαζί τους Χαιρετισμούς ! Και να σου πω κάτι ! Αισθάνομαι ότι οι Χαιρετισμοί έχουν κάτι να κάνουν με την απόφαση μου να ξανανοίξω βιβλίο ! Οπότε αφού με έκαναν να ξ ανακαθίσω για διάβασμα, δεν μπορεί.... θα με βάλουν φέτος στην Ιατρική !”
“Ναι κορίτσι μου !” είπε η μητέρα της παίρνοντας την αγκαλιά και σφουγγίζοντας τα δάκρυα της “ έχει ο Θεός και η καλή μας Παναγιά !”
Οι δύο γυναίκες , μάνα και κόρη, δεν έχασαν ούτε μέρα μέχρι φέτος το καλοκαίρι ! Και η μικρή που έτρεμε τις εξετάσεις , πήγε με κέφι, σαν σε γιορτή ! Και χαλαρά αρίστευσε στο πρώτο μάθημα ! Και στο επόμενο ! Και σε όλα τα άλλα !
Και όταν αναρτήθηκε η βαθμολογία της ήξερε ότι σε κάποια Ιατρική θα πέρναγε !
Και δεν έσφαλλε ! Ιατρική Αθηνών πέρασε η μικρή μας αδελφή, που ελπίζουμε με την Χάρη της Παναγίας μας, όχι μόνο να συνεχίσει να λέει τους Χαιρετισμούς της Παναγίας μας, ώστε απρόσκοπτα να ολοκληρώσει τις σπουδές της, αλλά με την Χάρη της Παναγίας μας να γίνει κι αυτή βαστάζουσα, και να ομολογήσει το θαύμα των Χαιρετισμών και στους συμφοιτητές και φίλους της, προτρέποντας τους να διαβάζουν τους Χαιρετισμούς !!
Η Παναγία μας όμως δεν θέλησε να σταματήσει στα δύο αυτά απανωτά θαύματα ! Εχθές το πρωί, βγαίνοντας από την εξώπορτα, με το καρότσι μας φορτωμένο βιβλαρίδια Χαιρετισμών για την διακονία της αγάπης, κτυπάει το κινητό μας τηλέφωνο !
“Κε Αριστομένη ! Καλημέρα σας ! Η ..... είμαι από την ..... , που μου στείλατε πριν δυο εβδομάδες το πακετάκι με τους Χαιρετισμούς, τις Εικόνες και το ιεραποστολικό υλικό !”
Μου έκανε εντύπωση το ότι τηλεφώνησε τόσο σύντομα ! Την Δευτέρα είχαμε μιλήσει, μου είχε πει ότι μοίρασε όλα τα βιβλιαράκια χέρι χέρι και ότι περίμενε και το επόμενο πακέτο για να πάει στο Νοσοκομείο της πόλης και να μοιράσει κι εκεί !
“Καλημέρα σας κα .... ! Την επόμενη εβδομάδα συν Θεώ θα σας στείλω το δεματάκι σας !!”
“Όχι , όχι δεν τηλεφώνησα γι αυτό ! Απλά έγινε πριν λίγο ένα μεγάλο θαύμα , ένα πολύ μεγάλο θαύμα των Χαιρετισμών και σας τηλεφωνώ πρώτον από όλους να σας το πω !!”
“Παρακαλώ πείτε μου ....”
“ Όπως σας είχα πει και την προηγούμενη φορά που σας τηλεφώνησα να μου στείλετε το δέμα με τα βιβλιαράκια, είμαι χρόνια άνεργη και κατοικώ με την άρρωστη μητέρα μου σε ένα μικρό διάρι. Είμαι από μικρή ορφανή και ζούμε με μία μικρή σύνταξη 340 ευρώ της μητέρας μου ! Παρότι προσπάθησα και προσπαθώ να βρω δουλειά στην μικρή μας πόλη δεν κατάστη δυνατόν ! Και αιτήσεις που έχω κάνει σε φορείς του Δημοσίου δεν ευοδώθηκαν ! Τα φέρνουμε πολύ δύσκολα βόλτα ! Και το μήνα αυτό έχουμε πιεστεί πάρα πολύ, επειδή έτυχαν έκτακτα έξοδα υγείας και έχουμε μείνει και πίσω στα νοίκια, και γενικά ήμασταν πολύ στεναχωρημένες ! Η μόνη μας παρηγοριά είναι οι Χαιρετισμοί ! Η μανούλα μου κάθεται και τους διαβάζει πολλές φορές την ημέρα ενόσω εγώ κάνω τις δουλειές εδώ στο σπίτι ! Και μετά βγαίνω κι εγώ και τους μοιράζω ! Και πραγματικά αισθάνομαι μεγάλη χαρά !
Τώρα το πρωί, μόλις είχε τελειώσει η μαμά την ανάγνωση τους, κτυπάει το κουδούνι ! Ήταν ο ταχυδρόμος μας ! Του ανοίξαμε ! Έχω για εσάς μία επιστολή και μία ταχυδρομική επιταγή να σας δώσω ! Ήταν τριακόσια ευρώ κε Αριστομένη ! Μας τα έστειλε εντελώς απρόσμενα ο πατέρας .... , στον οποίο είχα γράψει πριν πάρα πολλούς μήνες εκθέτοντας του την τραγική μας οικονομική κατάσταση και την ανέχεια στην οποία ζούμε ! Δεν είχα λάβει απάντηση και δεν τον είχα ξαναενοχλήσει ! Και ξαφνικά σήμερα ήρθε η επιστολή του και ταχυδρομική επιταγή 300 ευρώ ! Πείτε μου δεν είναι αυτό θαύμα !!!”
“Κα .... μου , είναι προφανές το θαύμα των Χαιρετισμών !!! Και δεν ξέρω αν το γνωρίζετε , αλλά ο πατέρας .... είναι ένας από τους πλεόν διαπρύσιους κήρυκες της αξίας των Χαιρετισμών, έχει μιλήσει σε ομιλίες του για θαύματα των Χαιρετισμών, γενικά όπου βρεθεί και όπου σταθεί μιλάει για τους Χαιρετισμούς ! Του είχατε μιλήσει ότι μοιράζετε Χαιρετισμούς ;”
“'Οχι , όχι .... εγώ του είχα γράψει πολλούς μήνες πριν διαβάσω το βιβλίο σας για τα Θαύματα των Χαιρετισμών, που μου χάρισε για την γιορτή μου μία πνευματική αδελφή !! Δεν ήξερα καν πόσα θαύματα γίνονται με τους Χαιρετισμούς ! Είναι τώρα ένα τρίμηνο που τους διαβάζουμε καθημερινά και πολλές φορές ! Πριν δεν το κάναμε ! Και όπως σας είπα είχα γράψει στον παππούλη πολύ καιρό πριν διαβάσω το βιβλίο σας !”
Αδελφοί μου για πολλοστή φορά εγώ ο αχρείος έμεινα ενεός από την Πρόνοια του Θεού μας και της Παναγίας Μητέρας Του !
Δεν είναι μόνο το ότι γνώρισε η Κυρά μας τους Χαιρετισμούς Της με το βιβλίο μας που της έκαναν δώρο, τόσο στην εμπερίστατη αδελφή μας, όσο και την ασθενή ηλικιωμένη μητέρα της !
Δεν είναι ότι άναψε στην καρδιά της τον ιεραποστολικό πόθο , ώστε την Δευτέρα που μας πέρασε να μας ζητήσει να στείλουμε και δεύτερο δέμα για το Νοσοκομείο !
Είναι ότι εντελώς “τυχαία” - όπως ΟΛΑ αυτά τα πιθανοθεωρητικώς απίθανα “τυχαία” που βιώνουμε μοιράζοντας Χαιρετισμούς δεκαετίες τώρα – ένας Άγιος της εποχής μας, ένας ταπεινός Λευίτης αλλά συνάμα και ΛΑΤΡΗΣ των Χαιρετισμών, απάντησε την δεδομένη χρονική στιγμή στην αδελφή μας και μάλιστα ανακουφίζοντας την από την δεινή της οικονομική κατάσταση !
Αυτά τα θαύματα ζούμε αδελφοί μου, ΟΛΟΙ εμείς που διακονούμε το έργο των Χαιρετισμών !
Και όσος κι αν είναι ο κάματος, όσες κι αν είναι οι αντιξοότητες, όσοι κι αν είναι οι πειρασμοί, οι “χοντροί” πειρασμοί από τον μισόκαλλο κοινό της σωτηρίας μας εχθρό, που τίποτα δεν σιχαίνεται πιότερο από το να ακούει να υμνολογείται η αιτία της αιώνιας καταδίκης του, δηλαδή η Παντευλόγητος Δέσποινα μας , όσα προβλήματα κι αν αντιμετωπίζουμε έχουμε ΧΑΡΑ, ανείπωτη ΧΑΡΑ , ακούγοντας αυτά τα θαύματα των Χαιρετισμών σε όλους κι όλες εσάς !
Αυτήν την ΧΑΡΑ θέλουμε να έχετε κι εσείς όσο σοβαρά και δυσεπίλυτα να φαίνονται τα προβλήματα σας !
Σας βεβαιώνουμε ότι η Παναγία μας δια των Χαιρετισμών Της θα τα επιλύσει ΟΛΑ, πάντα με γνώμονα την αιώνια σωτηρία μας !!
Αμήν ! Γένοιτο !!


πηγη

http://xairetismoi.blogspot.com/2018/08/TRIA-POLY-MEGALA-THAYMATA-TWN-XAIRETISMWN.html

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Οκτ 2018, 13:45 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554
ΠΡΟΤΥΠΟ ΚΙ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΑΣΤΑΖΟΥΣ : Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΗΣΥΧΙΟΣ Ο ΓΡΗΓΟΡΙΑΤΗΣ !!

Πολλές φορές έχουμε ευχαριστήσει από το Ιστολόγιο των Χαιρετισμών τον πολύτιμο αρωγό μας τα τελευταία χρόνια στην προσπάθεια μας για την διάδοση των Χαιρετισμών, τον αγαπημένο μας Πρωτοπρεσβύτερο και πολυγραφότατο συγγραφέα, τον άκρως Θεοτοκόφιλο πατέρα Δημήτριο Αθανασίου, στον οποίο πιστώνεται μεγάλο μέρος της επιτυχίας του βιβλίου μας "Τα θαύματα των Χαιρετισμών...σήμερα" , μιας και ανέλαβε να γράψει έναν Πρόλογο, που κατά κοινή ομολογία αποτελεί ένα από τα ωραιότερα θεολογικά κείμενα που έχει γραφτεί για την αξία των Χαιρετισμών !

Η συμβολή του όμως δεν σταμάτησε σ αυτό !

Με δική του παρακίνηση τα πολυάριθμα πνευματικά του παιδιά μας έχουν στηρίξει με τρόπο πραγματικά συγκινητικό στην προώθηση και διάθεση του βιβλίου μας, κάτι για το οποίο είμαστε ευγνώμονες.

Όμως η αγάπη του για το Ιστολόγιο των Χαιρετισμών δεν σταματάει εδώ !

Είναι αυτός που μας "τροφοδοτεί" με ενδιαφέροντα άρθρα, αναλύσεις και διηγήσεις για τους Χαιρετισμόύς της Παναγίας μας, που αποτελούν ένα από τα πολλά πεδία στα οποία εκτείνει την ερευνητική και συγγραφική του δραστηριότητα.

Εχθές μόλις μας έστειλε ένα κείμενο για μία Αγία Αγιορείτικη μορφή που συγκεφαλαιώνει το πρότυπο όλων όσων επιδίδονται στην πνευματική εργασία της συνεχούς ανάγνωσης των Χαιρετισμών !!

Η αυτοθυσιαστική αγάπη του για τους Χαιρετισμούς αποτελεί πραγματικά έμπνευση για όλους εμάς, και η βιοτή του τον στόχο στον οποίο όλοι μας κατατείνουμε.

Ελπίζοντας να σας εμπνεύσει όσο κι εμάς παραδίδουμε το πολύ όμορφο κείμενο, ευχαριστώντας για μία ακόμη φορά τον πολύτιμο φίλο του Ιστολογίου των Χαιρετισμών, τον π.Δημήτριο Αθανασίου

Ο υπεραιωνόβιος Γερο-Ήσύχιος γεννήθηκε στο χωριό Σαπρίκι Μεσσηνίας το 1896. Ο ολιγογράμματος πατέρας του, ένας φτωχός γεωργός, τον δίδαξε τον πλούτο της αμόλευτης ευσέβειας. Έκανε στρατιώτης επί μία εξαετία και υπέστη πολλές ταλαιπωρίες και κακουχίες.
Το 1924 εισέρχεται τις πύλες της μονής Γρηγορίου. Μετά τριετία κείρεται μοναχός από τον ενάρετο ηγούμενο Αθανάσιο (†1953). Διακόνησε τη μονή του πρόθυμα ως μετοχιάρης, αμπελικός, κονακτσής και κηπουρός. Πάντοτε διακονητής, φιλότιμος και μοναχός βιαστής. Για ένα διάστημα έκανε και προϊστάμενος της μονής του.
Βίωσε το «λάθε βιώσας» και την «ένδοξη αδοξία», κατά τον άγιο Γρηγόριο τον Θεολόγο. Τους λόγους του Γέροντά του Αθανασίου διατηρούσε στην καρδιά του ακέραιους ως τα βαθιά του γεράματα. Δεν ήθελε να διακρίνεται, να ξεχωρίζει, να εξαιρείται. Ήταν ένας τέλειος κοινοβιάτης. Έτσι τον γνωρίσαμε. Μας μίλαγε απλά, φυσικά, ταπεινά, αφτιασίδωτα, εγκάρδια και γι’ αυτό τόσο ωραία, καθώς προσπαθούσαμε μ ένα παλιοκασετόφωνο να καταγράψουμε κάτι από τη μακρά εμπειρία του.
Στις παγκοινιές έλεγε τους Χαιρετισμούς της Παναγίας, που τη λάτρευε. Δεν ήθελε, έλεγε, να τρώει δωρεάν το ψωμί του. Υπέργηρος ήταν κι αφού δεν μπορούσε να εργασθεί στους κήπους, που τόσο αγαπούσε, έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του. Δεν έμενε ποτέ αργός. Χαιρόταν να εξυπηρετεί, να διακονεί με κάθε τρόπο τους αγαπητούς πατέρες και άδελφούς του. Τα γεράματα δεν τον έκαναν να μην είναι πρώτος στην ακολουθία και την πιο πολλή ώρα να στέκεται όρθιος.
Έζησε 76 χρόνια στη μονή με πέντε ηγουμένους. Και στους πέντε έκανε την ίδια υπακοή. Μόνο γι’ αυτό είναι σπουδαίος. Μετά από 50 έτη μοναχικής ζωής, υπακούοντας βγήκε στον κόσμο για μία απαραίτητη εγχείρηση. Η πρόοδος της τεχνολογίας του έκανε μεγάλη εντύπωση. Τα παρατηρούσε όλα σαν μικρό παιδί. Παρά τις συστάσεις των ιατρών δεν μπορούσε να μη μένει όρθιος στο ναό και στο κελλί του. Από την πολύχρονη ορθοστασία είχαν ανοίξει πληγές τα πόδια του. Με πληγιασμένα πόδια έλεγε τους Χαιρετισμούς της Παναγίας όρθιος στο κελλί του. Δεν κατέκρινε ποτέ. Αν η συζήτηση ξέφευγε σε κρίσεις άλλων, μονολογούσε χαμηλόφωνα: «Αλίμονο τα χάλια μου». Ήταν ένας βιαστής μοναχός. Τα λίγα γράμματα που ήξερε τα χρησιμοποίησε μόνο για το καλό.
Βοηθούσε τον κόσμο με την προσευχή του. Μερικές φορές έστελνε και σύντομες συμβουλευτικές επιστολές. Η δική του βοήθεια ήταν από τον Χριστό και την Παναγία και τους προστάτες της μονής Νικόλαο, Γρηγόριο και Αναστασία, που πολλές φορές τον συνέδραμαν. Τα γεράματά του ήταν με πυκνές ασθένειες, τις οποίες υπόμενε αγόγγυστα.
Ανεπαύθη εν Κυρίω στις 14.5.1999. Ο ηγούμενος της μονής αρχιμανδρίτης Γεώργιος γράφει περί αυτού: «Καρπός της βαθυτάτης ταπεινοφροσύνης του ήτο η διαρκής αυτομεμψία του, η τελεία πτωχεία του, η κατανυκτική κατάστασις της ψυχής του. Ηγάπησε τον Θεόν περισσότερον από τον εαυτόν του και δι’ αυτό εβίαζε το σώμα του εις ορθοστασίας και αγρυπνίας, καίτοι έπασχεν από δυνατούς πόνους εις τους πόδας του. Ήτο φιλάδελφος και φιλάνθρωπος. Προσηύχετο υπέρ όλου του κόσμου. Εις όσους του εζήτουν συμβουλήν, έλεγε με διάκρισιν λόγους πνευματικούς και παρακλητικούς και αρμόζοντας διά την περίπτωσιν εκάστου. Διά τον πολύν, διαρκή και συνεπή του αγώνα πιστεύω ότι ο Κύριος τον εχαρίτωσε και με υπερφυή χαρίσματα, ως το της προοράσεως και της θεοπτίας, καθώς έχομεν αρκετάς ενδείξεις…».
Πηγές – Βιβλιογραφία
Μοναχολόγιον Ιεράς Μονής Γρηγορίου. Ανωνύμου Γρηγοριάτου μοναχού, Μοναχός Ησύχιος Γρηγοριάτης, Ο Όσιος Γρηγόριος 24/1999, σσ. 93-106.
Πηγή: Μοναχού Μωυσέως Αγιορείτου, «Μέγα Γεροντικό ενάρετων αγιορειτών του εικοστού αιώνος, τόμος Γ΄ 1984-2000, σελ. 1477-14

ΠΗΓΗ http://xairetismoi.blogspot.com/2018/10 ... TAZWN.html

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Οκτ 2018, 17:22 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554
ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΝΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΑΟΡΑΤΩΝ ΑΣΚΗΤΩΝ ΣΕ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ !! ΝΕΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ !!!

Τα θαύματα των Χαιρετισμών δεν σταματούν !!!

Τέσσερα σύγχρονα, μεγάλα θαύματα μας διηγήθηκαν αδελφοί μας την περασμένη εβδομάδα και είχαμε κατά νου, να τα κοινολογήσουμε μέσα στην εβδομάδα στην αγάπη σας !!

Όμως αυτό το εκπληκτικό θαύμα των Χαιρετισμών με έναν από τους αόρατους Ασκητές, που μας διηγήθηκε πριν λίγες μόλις ώρες ο άρτι αφιχθείς εξ Αγίου Όρους αδελφός μας Νώντας – σωστά μαντέψατε, είναι ο κος Νώντας Σκοπετέας, ο συγγραφέας του εξαιρετικά επιτυχημένου βιβλίου “Δάκρυ στο Εγώ” - δεν μας αφήνει περιθώριο καθυστέρησης !!!

Ασφαλώς και θα μπορέσετε να το διαβάσετε σε λίγες εβδομάδες από την χαρισματική του πένα, στον ένατο κατά σειρά τόμο με τις διηγήσεις του από τον Άθωνα, στο προσωπικό του Ιστολόγιο και να το ακούσετε και από τα ευλογημένα ερτζιανά των Εκκλησιαστικών Σταθμών, όπου ακούγεται η εκπομπή του “Εν τω φωτί σου..”, αλλά με την άδεια του το κοινολογούμε στην αγάπη σας !!

Για τους αόρατους ασκητές του Άθωνα και ποιος δεν έχει ακούσει !

Επτά ή δώδεκα κατά άλλους αποτελούν ένα από τα πιο ενδιαφέρονται θέματα συζήτησης που εξάπτουν την φαντασία όλων μας, πολλώ δε μάλλον των Μοναχών που εγκαταβιώνουν στο Άγιο Όρος !

“Χρόνια πολλά είχα Νώντα μου, αδελφέ μου, την επιθυμία να αποκτήσω κι εγώ κάποιο προσωπικό βίωμα με τους αόρατους ασκητές του Άθωνα....” έτσι ξεκίνησε την διήγηση του ο καλός Ιερομόναχος Αγιορείτικης Μονής, που έδωσε την ευλογία να καταγραφεί η εμπειρία του, υπό την προυπόθεση να μην κοινολογηθεί το όνομα του ή η Μονή της μετανοίας του.

“Είχαμε ακούσει από τους παλιούς Γεροντάδες διηγήσεις για τους αοράτους ασκητές και δεν στο κρύβω λαχτάραγα κι εγώ να έχω μια προσωπική εμπειρία, να στο πω απλά, να αξιωθώ να συναντήσω έναν από τους αοράτους !”

“Πριν λίγες εβδομάδες ανεβαίνοντας για διακόνημα στο δάσος πάνω από την Μονή μας ξεκίνησα να λέω τους Χαιρετισμούς της Παναγίας μας !"

" Στην αρχή τους απήγγειλα, αλλά όσο πιο απότομη γινόταν η ανηφόρα και η ανάβαση συνέχισα να τους λέω νοερά ! Έξι ή επτά φορές συνεχόμενα θα τους είχα πει, όταν για μία ακόμη φορά, ανέβηκε στο νου μου αυτός ο λογισμός !”

“Αχ Παναγιά μου και να αξιωνόμουν να έβλεπα έναν από τους αόρατους ασκητές σου !”

“Δεν είχα προλάβει να το πω νοερά και ξάφνου σηκώνω τα μάτια μου στα δεξιά μου και τι να δώ !

Σε απόσταση λιγότερη από είκοσι μέτρα ένα Μοναχό, πολύ ηλικιωμένο με τρίχινο.... ναι με τρίχινο ράσο, φανερά φθαρμένο, με ολόλευκα μαλλιά και μακριά γενειάδα ! Σάστισα για λίγα δευτερόλεπτα ! Η καρδιά μου που καιγόταν , μου έλεγε ότι αυτός ήταν ένας από τους αόρατους !”

“Γέροντα, Ευλογείτε !!!!” φώναξα με στεντόρεια φωνή !!

“Χωρίς να απαντήσει, χωρίς καν να γυρίσει και να με κοιτάξει, έβαλε το χέρι του στο στήθος και έσκυψε αργά το κεφάλι του !

Ασυναίσθητα σταμάτησα και έσκυψα κι εγώ το κεφάλι μου σε ένδειξη σεβασμού !

Ε... μέχρι να το σηκώσω είχε εξαφανιστεί !

Κοιτάζω δεξιά, κοιτάζω αριστερά...πουθενά !

Προχωρώ γρήγορα προς το σημείο που τον είδα και πλησιάζοντας στρέφω την ματιά μου στα αριστερά εκεί που προχώραγε το μονοπάτι για να διακρίνω ολοκάθαρα στο βάθος τον Ασκητή να προχωρά με το ραβδί του με αργά βήματα ! Και ζαρκάδι να ήταν Νώντα μου δεν θα μπορούσε σε λίγα δευτερόλεπτα να καλύψει τέτοια απόσταση !

Ε... τότε πια ο λογισμός μου αναπαύτηκε καταλαβαίνοντας ότι ήταν ένας από τους αοράτους ασκητές !!

Και όσο τον έβλεπα να χάνεται στον ορίζοντα δοξολογούσα τον Θεό και ευχαριστούσα την Παναγία Μητέρα Του, που με αξίωσε να συναντήσω έναν από τους αόρατους ασκητές που αιώνες τώρα ζουν στο Περιβόλι Της!

Και στο αναφέρω αυτό αδελφέ μου Νώντα, γιατί μέσα μου κατάλαβα ότι ήταν η Χάρις των Χαιρετισμών της Παναγίας μας που συνέχεια απήγγειλα εκείνη την ημέρα, που με αξίωσε να συναντήσω ιδίοις όμμασι έναν από τους αοράτους και να πειστώ πέρα από κάθε αμφιβολία για την αλήθεια όλων αυτών των διηγήσεων που επί δεκαετίας άκουγα από τους Γεροντάδες μας !!”

Ενεός έμεινε ο αδελφός μας Νώντας, ενεοί και εμείς που αξιωθήκαμε να ακούσουμε από το στόμα του πριν πέντε μόλις ώρες αυτό το νέο θαύμα των Χαιρετισμών της Παναγίας μας !

Όταν μετά από ώρες επέστρεψαν στο Μοναστήρι ένας δόκιμος που γνώριζε ότι ο αδελφός μας Νώντας έχει διαθέσει μέσα από την Συναλληλία ΠΡΟΜΑΧΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ όλα τα χρήματα από την διάθεση του βιβλίου του για την εκτύπωση νέων βιβλαριδίων Χαιρετισμών που ΔΩΡΕΑΝ μοιράζονται πάνω από μία δεκαετία, τον πλησίασε και του είπε


“Ατομικές βόμβες διανέμετε αδελφέ ! Οι Χαιρετισμοί είναι βόμβα ατομική που διαλύει τα έργα και τις μεθοδείες του πονηρού, και η Παναγιά μας λαχταρά να μάθουν όλα τα παιδιά Της την δύναμη των Χαιρετισμών Της ! Ευλογημένοι να είστε !!”

Αυτήν την ευχή του καλού δοκίμου απευθύνουμε και εμείς σε όλες κι όλους εσάς που έχετε παντοιοτρόπως συμβάλλει στην εκτύπωση, διάθεση και διάδοση των Χαιρετισμών !

Ευλογημένοι να είστε όλες κι όλοι εσείς εν τω νυν αιώνι και εν τω μέλλοντι !

Αμήν ! Γένοιτο !



ΠΗΓΗ


http://xairetismoi.blogspot.com/2018/10/EMFANISH-ENOS-EK-TWN-AORATWN-ASKHTWN-TOY-ATHONOS-SE-IEROMONAXO-POY-APHGGEILE-TOYS-XAIRETISMOYS-THS-PANAGOAS-MAS.html

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Οκτ 2018, 11:03 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554
Θα έρθει η Παναγία στην απολογία μας ενώπιον του φοβερού βήματος του Χριστού, και θα σταθεί συνήγορος


Ενθυμούμαι μία θεία η οποία είχε την καλή διάθεση να πλένει τους κεκοιμημένους και τους νεκρούς, και ακόμα και αυτούς τους ζητιάνους τους εγκαταλελειμμένους σε οποιοδήποτε μέρος της πόλεως, αρκεί να την φώναζαν.

Μέσω του συζύγου της, ήξερε ορισμένες φορές, και αντιλαμβανόταν τον θάνατον αυτών των ανθρώπων, τους έπλενε, τους καθάριζε, τους ετοίμαζε, έτοιμοι για να τους κηδέψουν την επομένη μέρα.

Ξέρετε κάποτε μου είπε ένα μυστικό της. – Έχει κοιμηθεί τώρα αυτή. Δεν πρόκειται να μας ακούσει, ούτε και να υπερηφανευτεί γι’ αυτό που θα πούμε.

– Μια φορά που προσηύχετο, την ανέβασε ο Θεός στο ταβάνι! Η αμοιβή για τους κεκοιμημένους. Για την περιποίηση αυτή. Η αμοιβή για τους γέροντες και τις γερόντισσες που είναι κατάκοιτες. Αυτό είναι το μάθημα. Διότι όταν τους ξέπλενε, έλεγε τους Χαιρετισμούς.

Να το θυμάστε αυτό. Και υπάρχουν και μερικές ψυχές οι οποίες λένε και ομολογούνε σήμερα, ότι τους Χαιρετισμούς φροντίζουν να τους λένε όλη την ημέρα, όποτε ευκαιρούν και όποτε τους δίνεται αυτή η δυνατότητα, μέσα στην πληθώρα βέβαια των υποχρεώσεων που έχει μια μητέρα μέσα σένα σπίτι και σε μια οικογένεια.

Είθε όλοι σας ως γυναίκες, κυρίως σε σας απευθύνομαι, και τις μικρές και τις μεγάλες, να της μοιάσετε, και θα έχετε αμοιβή και καλήν απολογία μπροστά στο φοβερό βήμα του Χριστού, διότι σύμφωνα με το μ’ αυτό που θα ύστερα οι ψάλτες μας εδώ, θα απαγγείλουν και που το διαβάζετε και σεις στα σπίτια σας, το «Άσπιλε, αμόλυντε, άφθορε, άχραντε, αγνή Παρθένε», θα έρθει η Παναγία στην απολογία μας ενώπιον του φοβερού βήματος του Χριστού, και θα σταθεί συνήγορος και θα μας υπερασπιστεί για να κερδίσουμε την αιώνια ζωή.

Αυτή την αιώνια ζωή, μέσω της αγάπης μας προς την Υπεραγία Θεοτόκο, που φαίνεται και με την απαγγελία των Χαιρετισμών, είθε να την αξιωθείτε όλοι σας, και μαζί με σας, και μεις.

Διηγήσεις π.Στεφ.Αναγνωστόπουλου.

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τετ 05 Δεκ 2018, 12:05 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554
ΑΓΓΕΛΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΠΡΟΕΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΝΕΑΡΗ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΓΓΕΛΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ !
Δεν σταματάνε τα θαύματα των Χαιρετισμών της Παναγίας μας !
Όπως δεν σταματάει και η Δράση της διάδοσης των Χαιρετισμών Της, η οποία από σήμερα 27 Νοεμβρίου 2018 εισήλθε σε νέα φάση για την οποία θα σας ενημερώσουμε ίσως κι αύριο !
Όμως προκρίναμε να σας αναφέρουμε το ΝΕΟ θαύμα των Χαιρετισμών της Παναγίας μας, όπως μας το διηγήθηκε στην διάρκεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας η βαστάζα μας Α.

"Κάθε φορά που με έβλεπε η κόρη μου η Σ. να απαγγέλω τους Χαιρετισμούς με κοίταγε περίεργα.... Κάποιες φορές την άκουσα να μουρμουρίζει...Πάλι Χαιρετισμούς η μαμά...Και επειδή όπως ξέρεις αδελφέ μου τα σημερινά παιδιά δεν σηκώνουν συμβουλές και κηρύγματα, κατέφυγα στο "κόλπο" που εκμυστηρεύτηκε ο Άγιος Πορφύριος στον πατέρα Γεώργιο Μεταλληνό, όταν ο τελευταίος του παραπονέθηκε ότι όσο και να νουθετεί την μικρή του κόρη, αυτή δεν τον ακούει !! Το διάβασα σε κάποιο βιβλίο... Μα ευλογημένε δεν πράττεις σωστά ... του είπε ο Άγιος... με το να της το λες και να της το ξαναλές.... Γονάτισε , πες στην Παναγία τι θέλεις να πει στην θυγατέρα σου, κι Αυτή θα της το ψιθυρίσει στο αυτάκι και θα Την ακούσει... κάντο και θα δεις !!"

Έτσι έκανα κι εγώ αδελφέ μου... Γονάτισα και Την παρακάλεσα να την φωτίσει να αρχίσει κάποια στιγμή να διαβάζει τους Χαιρετισμούς Της. Νέο κορίτσι είναι ! Να την προστατεύει η Παναγία μας, να την βοηθήσει να βρει κάποια δουλειά και μετά να της φανερώσει ένα καλό παλικάρι να κάνουν μία ευτυχισμένη, χριστιανική οικογένεια !

Και άκου αδελφέ μου πόσο γρήγορα απάντησε η Παναγία μας στις προσευχές μου !

Την Τρίτη που έχει ρεπό ο σύζυγος μου πήραμε το αμάξι και πήγαμε στο πατρικό του. Φύγαμε μεσημέρι και θα γυρίζαμε αργά το βράδυ !

Κατά τις τέσσερις και μισή ακούω να κτυπάει το κινητό μου !
Ήταν το παιδί ! Ανησύχησα ! Το σηκώνω και τι μου είπε !
" Έλα μάνα μου και σε ψάχνω !! Που είσαι ; "
"Με το μπαμπά είμαι ματάκια μου στο σπίτι του παππού !"
" Τι μου λες μάνα μου !! Δεν ήσουν τώρα εσύ εδώ στο σπίτι ;"
"Όχι κορίτσι μου...έχουμε φύγει εδώ και δύο ώρες ! Μα τι συνέβη;"
" Ξάπλωσα να κοιμηθώ ! Πρέπει μόλις να με είχε πάρει ο ύπνος και ακούω να ανοίγει η πόρτα του υπνοδωματίου ! Ανοίγω τα μάτια μου και ήσουν εσύ ! Τι θέλεις μάνα μου ....σε ρώτησα.... Αχ κορίτσι μου θέλω να σε παρακαλέσω να μου κάνεις μία χάρη... Τι χάρη μάνα μου σε ρώτησα.... Τότε βγάζεις από την τσέπη σου το βιβλιαράκι αυτό των Χαιρετισμών που διαβάζεις και μου λες... Να ματάκια μου, θέλω να σε παρακαλέσω να ξεκινήσεις να διαβάζεις κάθε μέρα τους Χαιρετισμούς ! Και όχι μόνο μία φορά , αλλά όσες πιο πολλές φορές μπορείς.... Και κάνεις μία κίνηση να μου το δώσεις...Εγώ ανασηκώθηκα και τέντωσα το χέρι μου και το πήρα... και εκείνη την στιγμή εσύ μου χαμογέλασες ευχαριστημένη και .... χάθηκες , εξαφανίστηκες από τα μάτια μου !!
Και ενώ είχα το χέρι μου τεντωμένο και τα δάκτυλα μου λυγισμένα όπως την στιγμή που μου το έδωσες και το κράτησα, ούτε το βιβλιαράκι είδα, ούτε εσένα !!
Αλλά ΔΕΝ κοιμόμουν μάνα μου .... με ακούς....ΔΕΝ κοιμόμουν , ήμουν ανασηκωμένη στο κρεββάτι με το χέρι μου τεντωμένο, με τα δάκτυλα μου λυγισμένα σαν να κρατάω κάτι !!!
Τινάχτηκα πάνω και σε φώναξα, και σε πήρα μετά τηλέφωνο ! Τι ήταν αυτό που είδα μάνα μου ! Ολοζώντανο ήταν !! "

"Δεν της απάντησα αδελφέ μου !! Με είχαν πάρει τα δάκρυα επειδή κατάλαβα ότι η Παναγία μας είχε ακούσει τις προσευχές μου και της έστειλε τον Φύλακα Άγγελο της να την νουθετήσει ! Και προφανώς για να μην τρομάξει πήρε την δική μου μορφή !"

"Μα το μεγαλύτερο θαύμα ήρθε αμέσως μετά, όταν την άκουσα να με ρωτάει πως να διαβάσει τους Χαιρετισμούς, πως το κάνουν αυτό...και της είπα !!"

"Και όταν το βράδυ επιστρέψαμε μου είπε ότι τους είχε διαβάσει ξανά και ξανά και αισθανόταν μία τόσο μεγάλη χαρά που δεν περιγράφεται !! Και από εκείνη την μέρα αδελφέ μου ΔΕΝ έχει σταματήσει να τους απαγγέλλει ! Την ακούω περνώντας έξω από το δωμάτιο της να λέει το ..Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε , και η καρδιά μου πετάει στα ουράνια και δοξάζω το Θεό μας και την Παναγία μας που έκαναν στο παιδί μου ένα τέτοιο θαύμα !!"

Και εμείς αδελφοί μου δοξάσαμε μαζί της τον Τριαδικό μας Θεό και υμνολογήσαμε μαζί Της την Παναγία Μητέρα μας, που τόσο είναι τόσο γοργή στο να επακούει τις προσευχές των παιδιών Της , όταν ειδικά αφορούν τους Χαιρετισμούς Της που τόσο αγαπάει !

Και όπως σας έχουμε επανειλημμένως τονίσει το να απαγγείλει κανείς τους Χαιρετισμούς της Παναγίας μας μία φορά την ημέρα - όπως η ίδια το ζητάει - εντάσσεται στα καθήκοντα μας μιας και στο Μικρό Απόδειπνο -που αποτελεί μία από τις ενδιάτακτες προσευχές της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας, τις οποίες οφείλουμε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ να εκτελούμε - μετά από το Πιστεύω ακολουθούν οι Χαιρετισμοί !

Όταν όμως επιθυμεί κάποιος να απαγγείλει τους Χαιρετισμού της Παναγίας μας περισσότερες φορές, εμείς ως Ιστολόγιο των Χαιρετισμών , ταπεινά σας προτείνουμε με αγάπη να ζητήσετε την ευλογία του Πνευματικού σας, ώστε να έχετε καρποφορία πνευματική και να βιώσετε κι εσείς - οπόταν η Παναγία μας ευδοκήσει - τα δικά σας θαύματα των Χαιρετισμών !!!
πηγη

http://xairetismoi.blogspot.com/2018/11 ... SMOYS.html

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Δεκ 2018, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554
ΝΕΟ ΜΕΓΑΛΟ, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ !
Θα έγραφα ευθύς εξ αρχής ΤΕΡΑΣΤΙΟ θαύμα αλλά συγκρατήθηκα ! Βέβαια το έχουμε επαναλάβει πάρα μα πάρα πολλές φορές !
ΔΕΝ υπάρχει μικρό και μεγάλο θαύμα στα μάτια του Θεού ! Πολλώ δε μάλλον τεράστιο ! Αλλά στα μάτια τα δικά μας κάποιες "συμπτώσεις" είναι τόσο δυσεξήγητες που εμπίπτουν στην κατηγορία "ΘΑΥΜΑ" ! Και κάποια θαύματα που αφορούν σωτηρία ψυχής και αιώνια ζωή είναι τωόντι ΤΕΡΑΣΤΙΑ !!

Ένα τέτοιο ΤΕΡΑΣΤΙΟ θαύμα των Χαιρετισμών θα σας αναφέρουμε σήμερα όπως το καταγράφει πολύ κοντινός μας άνθρωπος, στον οποίο έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη, μιας και είναι σχεδόν εμμονικός στο να διακριβώνει την αλήθεια κάθε γεγονότος που το αναφέρουν ως θαύμα των Χαιρετισμών !

" Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2018 ! Στις 15.00 είχε οριστεί η προγραμματισμένη επέμβαση στην σύζυγο μου στο ιδιωτικό Νοσοκομείο ......, που βρίσκεται πίσω από το Χίλτον, κοντά στο Αιγινήτειο.

Στις 13.30 προσήλθαμε. Έγινε η εισαγωγή για ημερήσια νοσηλεία και ο προ εγχειρητικός έλεγχος. Ανεβήκαμε στο δωμάτιο μας και λίγο πριν τις τρεις ήλθε ο νοσοκόμος με το φορείο να την μεταφέρει στον πρώτο όροφο για την επέμβαση.

Μιας και πρόσβαση έξω από τα χειρουργεία του πρώτου ορόφου δεν υπήρχε, κάθισα στο μικρό σαλονάκι, έξω από το ασανσέρ που οδηγεί στα χειρουργεία και ξεκίνησα προσευχή !

Και επειδή άλλη προσευχή δεν με αναπαύει ξεκίνησα να λέω τους Χαιρετισμούς ! Πολύ διακριτικά ! Χωρίς κομποσκοίνια, σταυρούς, υποκλίσεις, ούτε καν κούνημα των χειλιών, γενικά χωρίς το παραμικρό που να υποδηλώνει στάση προσευχής ! Άλλοτε καθόμουν ! Άλλοτε σηκωνόμουν και έκανα μία μικρή βόλτα στον όροφο, λέγοντας μέσα μου τους Χαιρετισμούς !

Θα τους είχα πει τρεις με τέσσερις φορές και ξαφνικά μία λεπτή κυρία που καθόταν στα πόδια του κρεβατιού σε ένα από τα δωμάτια του ορόφου κατευθύνθηκε προς το μέρος μου !

"Θα πείτε και για εμάς μία προσευχή ; "

Παρακαλώ ;!;!; απάντησα έκπληκτος και ελαφρώς ενοχλημένος, αφενός επειδή με είχαν διακόψει από την γλύκα των Χαιρετισμών μου, αφετέρου επειδή με πήραν χαμπάρι, ενώ ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι δεν είχα δώσει το παραμικρή υπόνοια προσευχής !

" Φαίνεστε καλός άνθρωπος και θέλουμε να κάνετε προσευχή για την μητέρα μας που βρίσκεται σε κρίσιμη κατάσταση ! "

Αντιπαρήλθα το ... καλός άνθρωπος ! Τι να της πω τώρα !! Ότι είμαι ένα κάθαρμα που λαχταρά να βάλει μετάνοια και ο διάβολος δεν το αφήνει .... θα με καταλάβαινε άραγε ;

Αν μου επιτρέπεται να σας ρωτήσω τι πρόβλημα έχει η μητέρα σας ;

"Κοιτάξτε.. προχθές εγχειρίστηκε στο πάγκρεας.... με την κακή ασθένεια.... και περιμένουμε να ενεργοποιηθεί το έντερο, αλλιώς η κατάσταση της θα είναι πολύ κρίσιμη !"

Κοιτάξτε , θα στείλω τώρα sms σε πνευματική μας αδελφή που μονάζει στα Ιεροσόλυμα, και λίγο αργότερα το απόγευμα για να μην τους ενοχλήσω τώρα το μεσημέρι , θα τηλεφωνήσω και σε φίλους μου Ιερείς να την μνημονεύσουν αύριο, μέρα που ξημερώνει !

"Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ ! Ο Θεός να σας έχει καλά !"

"Τον πνευματικό της τον έχετε ενημερώσει ; Ξέρετε θα ήταν καλό να της διαβάσει ο ίδιος μια ευχή να αναρρώσει !"

"Τι εννοείται πνευματικό της ;"

Τον Ιερέα που εξομολογείται εννοώ. Του έχετε τηλεφωνήσει να του πείτε πόσο κρίσιμη είναι η κατάσταση της

"Από ότι ξέρω η μητέρα μου δεν έχει πνευματικό ! Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω καν αν έχει ποτέ εξομολογηθεί !"

Έμεινα ενεός ! Τώρα τι να πω στην κόρη αυτής της γυναίκας ! Αν της πω ότι πρέπει επειγόντως να φέρουν παπά να την εξομολογήσει και να την κοινωνήσει , και το πει στην μάνα της και αφού κι η ίδια δεν έχει ποτέ εξομολογηθεί, αυτό θα την καταρράκωνε ψυχολογικά. Θα νόμιζε ότι είναι ετοιμοθάνατη ....

Προτίμησε να μην το πω ευθέως αλλά να ακολουθήσω την κατ εμέ πεπατημένη και δοκιμασμένη οδό !

Θα το αναφέρω στους καλούς μου Ιερείς και πρωτίστως θα παρακαλέσω την Παναγία μου με τους Χαιρετισμούς Της να φωτίσει την ίδια !

Φυσικά και θα την ενημερώσω για την δύναμη των Χαιρετισμών !

Ένα λεπτό σας παρακαλώ με περιμένετε ;

Μπήκα στο δωμάτιο που μας είχαν δώσει ! Πήγα στο μικρό σακ βουαγιάζ μου και έβγαλα τρία τευχίδια των Χαιρετισμών, Εικόνες της Παναγίας μας και του Εσταυρωμένου, και ένα κομποσκοίνι από τον καλό μας ασκητή στην Καψάλα.

Βγήκα και της τα έδωσα !

"Χαιρετισμοί της Παναγίας !! Αυτοί που λέμε τις Παρασκευές της Σαρακοστής ; "

Ναι, ναι !! Δεν είναι όλη η ακολουθία ! Μόνο οι 24 Οίκοι ! Ένα τμήμα δηλαδή , αλλά με πολύ μεγάλη δύναμη ! Θα δείτε !

Θα σας πρότεινα να τους διαβάσετε όση ώρα κάθεστε στο προσκέφαλο της μητέρας σας !

Η γυναίκα πήρε τις ευλογίες, με ευχαρίστησε και κατευθύνθηκε στο δωμάτιο, όπου ήταν και η αδελφή της δίπλα στην μητέρα της !

Εγώ συνέχισα τους Χαιρετισμούς μου ! Πάντα διακριτικά !

Μετά από λίγο ανέβηκε και το φορείο με την σύζυγο μου, ήρθε και ο ορθοπεδικός να με ενημερώσει, υπέγραψε και τα σχετικά έγγραφα για το εξιτήριο και έφυγε !

Εμείς έπρεπε να περιμένουμε να περάσει η επήρεια της μέθης, να της βγάλουν τον φλεβοκαθετήρα και πιο αργά το βραδάκι να φύγουμε, μιας και δεν ήταν απαραίτητη η διανυκτέρευση !

Βγαίνοντας με ρώτησε η κόρη της κυρίας πως πήγε η επέμβαση, την ενημέρωσα και πριν φύγουμε της ζήτησα και το κινητό της να της τηλεφωνήσω να μάθω πως είναι η μητέρα της !

Εχθές Τετάρτη βράδυ της τηλεφώνησα ! Καμία θετική εξέλιξη αναφορικά με την εντερική λειτουργία ! Η ανησυχία της εμφανής ! Της είπα ότι είχα τηλεφωνήσει από Κρήτη μέχρι Άγιο Όρος ! Όπου ήξερα ότι γίνεται θερμή προσευχή ! Με ευχαρίστησε ! Μου είπε ότι διάβασε και αυτή και η αδελφή της τους Χαιρετισμούς ! Της είπα να μην χάνει την ελπίδα της, πως έχει ο Θεός και την καληνύχτισα !

Σήμερα Πέμπτη το μεσημέρι αφού γυρίσαμε με την σύζυγο από το ΙΚΑ που πήγαμε να δώσει τα χαρτιά της, είπα να πάρω τηλέφωνο την γυναίκα να μάθω νέα !

"Θα σας τηλεφωνούσα κι εγώ !! Με προλάβατε !! Δεν φαντάζεστε τι έγινε !! Εγώ από εχθές το βράδυ που μιλήσαμε, μέχρι αργά μετά τα μεσάνυχτα που έφυγα διάβαζα συνέχεια τους Χαιρετισμούς ! Και το πρωί που ήρθα να αντικαταστήσω την αδελφή μου να πάει στη δουλειά της ξεκίνησα πάλι να τους διαβάζω ! Και ακούστε τι έγινε ! Σήμερα το πρωί έγινε νέα εισαγωγή στο δωμάτιο μας ! Ήρθε η γυναίκα ενός παπά !! Και μαζί της την συνόδευε και ο παπάς ! Για επέμβαση σαν την δική σας ! Το απόγευμα θα φύγουν !
Η μάνα μου είχε ξυπνήσει ! Την ρώτησε τι έχει ! Δεν της έχουμε πει τίποτα ! Απλά ότι έκανε μια επέμβαση να μην πονάει ! Της ευχήθηκε ο παπάς καλή ανάρρωση ! Και πριν βγει από το δωμάτιο για να ξεντυθεί η παπαδιά του και να ετοιμαστεί για να την πάρουν για την επέμβαση, τι τον ρωτάει η μάνα μου ! Παππούλη μου θα με εξομολογήσετε ;"

Θα μου έπεφτε το κινητό από την έκπληξη μου ! Δεν την διέκοψα ! Λαχταρούσα να ακούσω την συνέχεια !

" Ο παπάς γύρισε και την κοίταξε ξαφνιασμένος ! Ναι... βεβαίως αν θέλετε ! Να μπει η γυναίκα μου στο χειρουργείο, να πάω στο πάρκινγκ να πάρω από το αμάξι μου το πετραχήλι και να σας εξομολογήσω ! Έτσι και έγινε !! Και για πρώτη φορά στην ζωή της η μάνα μου εξομολογήθηκε ! Να σας πω την αλήθεια ! Από την μία χαίρομαι που εξομολογήθηκε, από την άλλη φοβάμαι ότι όλα έγιναν επειδή θα πεθάνει η μανούλα μου !"

Την πήραν τα κλάματα και προσπάθησα να την ηρεμήσω ! Της είπα ότι δεν πρέπει να βάζει κακό με το μυαλό της και προσπάθησα να της εξηγήσω ότι μάλλον όλα έγιναν για να έρθει η θεία Χάρη και να της αποκαταστήσει την υγεία της ! Αφού ηρέμησε την χαιρέτησα και ανανέωσα το τηλεφωνικό μας ραντεβού για αύριο Παρασκευή !

Όσο πέρναγε η ώρα και σκεφτόμουν τα πόσα θαυμάσια έγιναν σε λιγότερο από 48 ώρες δεν μπορούσα να μην δοξολογήσω τον Χριστό μας, που τα πάντα απεργάζεται για να μας ελκύσει κοντά Του ! Να μας δώσει το έλεος Του και την Χάρη Του ! Μέσα από το σωστικό Μυστήριο της Εξομολογήσεως !!

Καθόμουν και σκεφτόμουν το ποσό μικρή είναι , πόσο απειροστά μικρή είναι η πιθανότητα να γίνουν ΟΛΑ αυτά για να οδηγηθεί μία ψυχούλα για ΠΡΩΤΗ φορά κάτω από το πετραχήλι του Πνευματικού !

Να πάει η σύζυγος μου να χειρουργηθεί ! Να προσεύχομαι με τους Χαιρετισμούς ! Να με πλησιάσει η κόρη της ! Να της δώσω τα βιβλιαράκια ! Να τους διαβάζει - προφανώς κι αυτή για πρώτη φορά στην ζωή της - τόσες φορές ! Και να οικονομήσει ο καλός μας Θεός να εμφανιστεί στο δωμάτιο της ο Ιερέας με την σύζυγο του ! Και το θαύμα των θαυμάτων ! Να φωτιστεί η ίδια η ασθενής να ζητήσει να εξομολογηθεί !!

Τότε θυμήθηκα τον Λαυριώτη Κελλιώτη που όταν του τηλεφώνησα να του ευχηθώ εις έτη πολλά και Καλό Παράδεισο μου είπε !

Βρε ευλογημένε ! Είναι δυνατόν να είναι κακός ο Παράδεισος ; Άκου πως να εύχεσαι σε πνευματικούς αδελφούς !

Καλη φώτιση !!! Καλή μετάνοια !! Και με το καλό στον Παράδεισο !!!!

Επειδή πρώτα έρχεται η θεία φώτιση !! Μετά η μετάνοια και τα έργα της !! Και έτσι ανοίγει η πόρτα για τον Παράδεισο !!

Και πόσο ταιριάζουν τα λόγια του στην περίπτωση αυτή !!

Η γυναίκα αυτή είχε την φώτιση να ζητήσει να εξομολογηθεί !

Επομένως έμπρακτα έδειξε την μετάνοια της !

Τώρα αν αυτό είναι μία από τις τελευταίες πράξεις της επίγειας ζωής της ή η απαρχή μιας νέας εν Χριστώ ζωής , ο Κύριος μόνο οίδε !!

Εμείς όμως οι ζηλωτές των Χαιρετισμών για πολλοστή φορά επιβεβαιωνόμαστε όταν ισχυριζόμαστε ότι υπάρχει ένας ΑΜΕΣΟΣ και ΑΠΕΡΙΝΟΗΤΟΣ συσχετισμός ανάμεσα στην ανάγνωση των Χαιρετισμών και στο Μυστήριο της Μετάνοιας και Εξομολογήσεως !!!

Και δεκαετίες τώρα που μοιράζουμε Χαιρετισμούς το βλέπουμε !!

Τους αρχάριους στην πνευματική ζωή οι Χαιρετισμοί τους οδηγούν στην εξομολόγηση !! Τους "προχωρημένους" - όσο μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι προχωρημένος, γιατί και μόνη η παραδοχή ότι είμαι προχωρημένος δηλώνει ότι είναι πιο αρχάριος και από αρχάριο - τους οδηγεί σε εμπειρία , σε πείρα πνευματικών αναβαθμών , πάντα όμως μέσα από την πυρά των δοκιμασιών και πειρασμών ! Χωρίς πυρά δεν έχει πείρα !

Και δοξολογούμε τον Κύριο μας !! Και υμνολογούμε την Παντευλόγητη Δέσποινα μας που μας αξίωσε και σήμερα να το επιβεβαιώσουμε για πολλοστή φορά !!

Και να ενισχυθούμε στην δράση μας , στο ταπεινό μας έργο της διάδοσης των Χαιρετισμών, που δεν είναι άμοιρο πειρασμών, συχνά "χοντρών" πειρασμών και δοκιμασιών από την κακία των εχθίστων δαιμόνων που ΔΕΝ αντέχουν να δοξολογείται με κάθε "Αλληλούια" των Χαιρετισμών ο Κύριος μας και να υμνολογείται με κάθε "Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε" η Πανυπερευλογημένη Δέσποινα μας, και παντοιοτρόπως εκπειράζουν τους ταπεινούς βαστάζους !

Με την ευχή ΚΑΘΕ βιβλαρίδιο των Χαιρετισμών να φωτίσει τον αναγνώστη του και να τον οδηγήσει σε ΜΕΤΑΝΟΙΑ και ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ κλείνουμε την ανάρτηση μας αυτή και ανανεώνουμε την συνάντηση μας το ερχόμενο Σάββατοκύριακο με ένα ακόμη ΜΕΓΑΛΟ - σάματι υπάρχει και μικρό - ΘΑΥΜΑ των Χαιρετισμών της Μάνας μας !!

Χαίρετε εν Κυρίω αδελφές κι αδελφοί !!
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε !!!

πηγη

http://xairetismoi.blogspot.com/2018/12/NEO-MEGALO-TAHYMA-TWN-XAIRETISMWN-SE-NOSOKOMEIO-ATHINWN.html

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Ιαν 2019, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΖΗΤΑΝΕ !! ΝΕΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ !!!
Πάνω από δύο χρόνια γνωρίζουμε τον κο Θ. που εργάζεται ως Εκπαιδευτικός σε ακριτικό νησί του Αιγαίου μας !

Την περασμένη εβδομάδα επικοινώνησε μαζί μας ζητώντας μας να του στείλουμε βιβλαρίδια των Χαιρετισμών για να δώσει σε μία Πρεσβυτέρα που τα ζήτησε !

"Δεν μπορείς να φανταστείς αδελφέ τι θαύμα βίωσε η Πρεσβυτέρα με τους Χαιρετισμούς !! Της είχα δώσει βέβαια παλαιότερα από τα τευχίδια που μου στέλνεις και μου είχε πει ότι καθημερινά τους διάβαζε κι όχι μόνο με το Απόδειπνο, αλλά όσο πιο συχνά μπορούσε !!

Ε !! Την περασμένη βδομάδα που συναντηθήκαμε μετά την Θεία Λειτουργία άκου τι μου διηγήθηκε !!"

" Πριν δύο βράδια είδα στον ύπνο μου ολοζώντανη την πεθερά μου !! Την μητέρα του παπά μας ! Και ακούστε τι μου είπε !! Καλά κάνεις κόρη μου και διαβάζεις τους Χαιρετισμούς της Παναγίας μας !! Να σε παρακαλέσω όμως κάτι ; Διάβαζε τους ακόμη μία φορά την ημέρα και για εμένα !! Την ευχή μου να έχεις κόρη μου !! Συγκλονισμένη ξύπνησα από το ολοζώντανο αυτό όνειρο και το διηγήθηκα στον παππούλη ! Και έκτοτε ξεκίνησα όπως μου είπε να τους διαβάζω ακόμη μία φορά μνημονεύοντας την !!"

Αυτά μας διηγήθηκε ο καλός μας αδελφός και ήρθε στο μυαλό μας η συνήθεια που έχουν οι Πόντιοι αδελφοί μας που στο τεσσαρακονθήμερο Μνημόσυνο μαζί με τα κόλλυβα μοιράζουν και Χαιρετισμούς !!

Ο πατέρας Γρηγόριος από το Άγιο Όρος που εκδίδει χρόνια τώρα ένα πολύ όμορφο έγχρωμο φυλλάδιο με τους Χαιρετισμούς της Παναγίας μας και το πωλεί σε όλη την Ελλάδα για να συντηρηθεί το Ιερόν Κελλίον μας το είχε αναφέρει για πρώτη φορά πριν αρκετό καιρό !

Και προφανώς αυτή η ευλογημένη συνήθεια των αδελφών μας από τα αγιασμένα κι αγιοτόκα χώματα του Πόντου μας δεν είναι καθόλου τυχαία αλλά εδράζεται προφανώς σε βιώματα που θα είχαν οι πρόγονοι τους και τα οποία μεταλαμπάδευσαν στις εστίες τους στην Βόρειο Ελλάδα !!

Επομένως όπως ακριβώς απαγγέλλουμε τους Χαιρετισμούς προκειμένου να βοηθήσει η Παναγία μας έναν ζώντα αδελφό μας, μπορούμε κάλλιστα να τους απαγγέλλουμε μνημονεύοντας και τους κεκοιμημένους αδελφούς μας με την βεβαιότητα ότι ο Κύριος μας δια της Θεοτόκου θα τους ελεήσει !

Αμήν !! Γένοιτο !!


πηγη

http://xairetismoi.blogspot.com/2018/12/THAYMA-TWN-XAIRETISMWN-SE-KEKOIMHMENOYS.html

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Φεβ 2019, 13:03 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10554
ΟΙ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΕΣΩΣΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ !!! ΝΕΟ ΘΑΥΜΑ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ !!

Πριν λίγες ημέρες επικοινώνησε μαζί μας η Βασιλική, που διακονεί ως Κατηχήτρια, για να μας διηγηθεί ένα νέο ΜΕΓΑΛΟ θαύμα των Χαιρετισμών !

Τον περασμένο Δεκέμβριο μας είχε ζητήσει - μετά από ευλογία του Προϊσταμένου Ιερέα της Ενορίας της - και της στείλαμε δεματάκι με βιβλαρίδια των Χαιρετισμών και άλλες ευλογίες για τα παιδιά του Κατηχητικού !

Ένα από τα βιβλαρίδια που περίσσεψαν το έδωσε στον κυρ Μιχάλη, τον πατέρα της ! Μεγάλης ηλικίας άνθρωπος, ευσεβής μεν, αλλά δεν του είχε μιλήσει ποτέ κανείς για τους Χαιρετισμούς και την προσευχητική τους αξία !

Αφού άκουσε με προσοχή την κόρη του που του μίλησε για τα Θαύματα των Χαιρετισμών και το πόσο χαίρεται η Δέσποινα μας, ξεκίνησε να τους απαγγέλλει κάθε ημέρα !

Ένα πρωινό στα τέλη Γενάρη ο κυρ Μιχάλης αισθάνθηκε έντονη δυσφορία. Κάθισε στην καρέκλα να ηρεμήσει αλλά ξαφνικά ένοιωθε ότι χάνει τον κόσμο γύρω του ! Φώναξε την κόρη λίγο πριν σωριαστεί στο πάτωμα !

Πανικόβλητη η Βασιλική έτρεξε στον πατέρα της ! Προσπάθησε να τον ανασηκώσει αλλά αδύνατον ! Το χρώμα του προσώπου σχεδόν λευκό ! Η αναπνοή του με δυσκολία έβγαινε ! Για μια στιγμή αισθάνθηκε ότι ο πατέρας της φεύγει ! Με προσοχή τον ακούμπησε στο πάτωμα και κάλεσε το 166 !

Γύρισε και προσπάθησε να τον ανασηκώσει ξανά ! Δεν ήξερε τι έπαθε ο πατέρας της και πως θα έπρεπε να ενεργήσει !

Ο κυρ Μιχάλης άνοιξε τα μάτια του και της έγνεψε προς το τραπέζι !

"Τι είναι πατέρα μου ; Τι θέλεις να σου φέρω ;"ρώτησε με έκδηλη την αγωνία της η Βασιλική

"Το βι... το βιβλια... το βιβλιαράκι των Χαιρετισμών ..." ψέλλισε με δυσκολία ο κυρ Μιχάλης

Τον απίθωσε με προσοχή στο πάτωμα και άρπαξε το βιβλιαράκι των Χαιρετισμών που είχε ακουμπήσει ο κυρ Μιχάλης στο τραπέζι του σαλονιού !

"Να το πατέρα μου ! Στο έφερα ! Τι το θέλεις ;"

Ο κυρ Μιχάλης το πήρε, το έσφιξε με λαχτάρα στην καρδιά του, προσπάθησε να ανασηκωθεί και άνοιξε την πρώτη σελίδα !

"Το προσταχθέν μυστικώς λαβών εν γνώσει..." ψέλλισε με δυσκολία, ξεκινώντας να διαβάζει τους Χαιρετισμούς

Η Βασιλική με δάκρυα στα μάτια ξεκίνησε να τους απαγγέλλει νοερά μαζί του !

Σιγά σιγά το πρόσωπο του φώτισε, η πανάδα υποχώρησε και η φωνή του δυνάμωσε !

Σε λίγα λεπτά πήρε μια βαθιά ανάσα ενώ συνέχιζε να τους διαβάζει αργά με σιγαλή αλλά σταθερή φωνή !

Μόνος του προσπάθησε να ανασηκωθεί, Με την βοήθεια της κόρης του κάθισε στην πολυθρόνα ενώ συνέχιζε την απαγγελία τους !

Το ίδιο έκανε και η Βασιλική που βλέποντας την να συνέρχεται δόξαζε ταυτόχρονα τον Θεό !

Αισθάνθηκε κι αυτή μέσα της ότι ο κίνδυνος πέρασε και πήρε την πρωτοβουλία να καλέσει το 166 και να ακυρώσει την κλήση του ασθενοφόρου, με την σκέψη ότι κάποιος άλλος ίσως το χρειαστεί άμεσα !

Γύρισε στο σαλόνι ενώ ο κυρ Μιχάλης συνέχιζε την απαγγελία των Χαιρετισμών !

Με δάκρυα χαράς στα μάτια τους σιγοψιθύρισε μαζί του μέχρι που είπαν το "Δι ευχών ...."

" Κι άλλη φορά ο πατέρας μου είχε αισθανθεί αδιαθεσία, κάποιες φορές και δυσφορία έντονη ! Όμως δεν τον είχα δει να καταρρέει έτσι ! Πραγματικά αισθάνθηκα ότι τον έχανα ! Πείτε μου δεν ήταν αυτό ένα θαύμα των Χαιρετισμών της Παναγίας μας ;" μας ρώτησε αφού ολοκλήρωσε την διήγηση της !

Τι να πούμε αδελφοί μας ; Ότι δεν ήταν ; Ότι ήταν τυχαίο που λίγο καιρό πριν ο κυρ Μιχάλης γνώρισε τους Χαιρετισμούς ; Ότι ήταν τυχαίο ότι τους ζήτησε με το που ανέκτησε τις αισθήσεις του; Ότι ήταν τυχαίο που όση ώρα τους απήγγειλε η κατάσταση της υγείας του βελτιώθηκε ; Όλα τυχαία ;

Το ίδιο απόγευμα επισκέφθηκαν τον παθολόγο τους που τους συνέστησε υπέρηχο καρδιάς μιας και ο ίδιος δεν βρήκε εμφανή παθολογικά αίτια ! Και το καρδιογράφημα που έκανε ήταν καθαρό χωρίς να δείχνει ότι κάτι σοβαρό πέρασε !

Ασφαλώς και οι δύσπιστοι και αυτό το θαύμα των Χαιρετισμών θα αμφισβητήσουν ! Άλλοι ορθολογιστές θα προσπαθήσουν ιατρικά να ερμηνεύσουν !

Εμείς οι αφελείς κι εύπιστοι λάτρεις των Χαιρετισμών πιστεύουμε ακράδαντα για ένα ακόμη θαύμα τους ! Από τα τόσα πολλά που καθημερινά ακούμε !

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει και να λέει ότι θέλει !

Εμείς απλά για μία ακόμη φορά θα αναφωνήσουμε ...

Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε !!

ΠΗΓΗ

http://xairetismoi.blogspot.com/2019/02/OI-XAIRETISMOI-TOY-ESWSAN-THN-ZWH-NEO-SYGHRONO-THAYMA-TWN-XAIRETISMWN.html

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 140 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com