Αρχική

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 140 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Φεβ 2018, 12:10 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465
ΛΑΒΕΤΕ ΦΑΓΕΤΕ.... ΚΑΡΠΟ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ !!

Όταν αναφέρεσαι σε μοναχές και μοναχούς που βρίσκονται εν ζωή και αγωνίζονται πνευματικά σε Ιερές Μονές, Σκήτες και Κελλία, οφείλεις να τους προστατεύεις κρύβοντας την ταυτότητα τους, ειδικά όταν αντιλαμβάνεσαι ότι έχουν χαριτωθεί από τον Θεό, όπως η νεαρή Μοναχή εις την οποία αναφέρεται το σημερινό θαύμα των Χαιρετισμών !

Επομένως θα μας επιτρέψετε να μην κοινολογήσουμε το όνομα και την Ιερά Μονή όπου εγκαταβιώνει και ασκείται, αρκούμενη μόνο σε αόριστες αναφορές, μιας και όπως προείπαμε η θερμή αυτή αγωνίστρια των Χαιρετισμών έχει πλούσιες τις δωρεές του Αγίου Πνεύματος, όπως και εσείς θα διαπιστώσετε !

“ Η μαμά μου δεν μπορεί να σας μιλήσει τώρα.... έχει γονατίσει στην Εικόνα της Παναγίτσας και λέει τους Χαιρετισμούς !!!”

Αυτή ήταν συχνά η απάντηση της μικρής, όταν η βαστάζουσα αδελφή μας που μας διηγήθηκε τα θαυμάσια αυτά, τηλεφωνούσε στο σπίτι τους !

“Πραγματικά αδελφέ μου, όταν έπαιρνα τηλέφωνο για να μιλήσω στην μητέρα της, τις περισσότερες φορές που απαντούσαν στο τηλέφωνο , είτε η μικρή είτε ο αδελφός της, αυτήν ακριβώς την απάντηση μου έδιναν !

Τόσο μεγάλη αγάπη είχε – και ακόμη φυσικά έχει – η πολύτεκνη αυτή μητέρα στους Χαιρετισμούς της Παναγίας μας, όπου πολλές φορές την ημέρα διακόπτει τις οικιακές της ασχολίες, πηγαίνει στο Εικονοστάσι που έχουν σε μία άκρη του σαλονιού, γονατίζει και λέει τους Χαιρετισμούς !

Όταν λοιπόν ένα μικρό κοριτσάκι βλέπει πολλές φορές καθημερινά την μητέρα της να γονατίζει και να λέει τους Χαιρετισμούς, είναι φυσικό να τους αγαπήσει εξ απαλών ονύχων, και να τους λέει και αυτό συνέχεια !
Η μεγαλύτερη αδελφή της, που είναι τώρα ασκούμενη δικηγόρος, μου είπε ότι κάτω από το βιβλίο της που διάβαζε στο δωμάτιο τους, είχε τους Χαιρετισμούς !

Και συχνά σταμάταγε την μελέτη της , τους διάβαζε και συνέχιζε τα μαθήματα της.

Από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού μέχρι και το Λύκειο αυτή ήταν η ξεκούραση της από την μελέτη.

Στην αρχή τους διάβαζε συλλαβιστά, μετά γρήγορα ώσπου μετά από μερικά χρόνια την έβλεπε απλά να σηκώνεται από το βιβλίο, να τεντώνει την πλάτη της, να κλείνει τα μάτια της, να τους απαγγέλει ψιθυριστά, και μετά να συνεχίζει την μελέτη της !

Και αυτό προφανώς οφειλόταν στην καλή τους μητέρα, όπου με το ζωντανό παράδειγμα της, είχε διδάξει τα παιδιά της να αγαπούν τους Χαιρετισμούς της Παναγίας μας !

Και αυτή η καθημερινή πνευματική εργασία της σχεδόν αδιάλειπτης απαγγελίας των Χαιρετισμών της Παναγίας μας είχε πλούσιους καρπούς !

Αυτό φαινόταν από την σεμνότητα, την σοβαρότητα και την πνευματική συγκρότηση της νεαρής κοπέλας

Η οικογένεια φιλοξενούσε συχνά έναν γνωστό Γέροντα από το Άγιο Όρος, πνευματικό τέκνο του Γέροντος Εφραίμ της Αριζόνας, που όπως όλοι γνωρίζουμε αποτελεί έναν υπέρμαχο της καθημερινής ανάγνωσης των Χαιρετισμών και έχει μάλιστα γράψει ιδιόχειρη επιστολή, στην οποία μιλάει για την προσευχητική αξία των Χαιρετισμών και προτρέπει τα ανά την υφήλιο πνευματικά του τέκνα να τους απαγγέλουν καθημερινά όσες περισσότερες φορές μπορούν !

Όποτε λοιπόν η αδελφή μας η βαστάζουσα, η οποία και μας διηγήθηκε αυτό το θαύμα, επισκεπτόταν το σπίτι της οικογένειας για να πάρει την ευχή του Γέροντα, η νεαρή τότε κοπέλα έβγαινε να τους κεράσει καφέ και γλυκό, έχοντας τα μάτια της χαμηλωμένα, χωρίς να περιεργάζεται τα πρόσωπα των επισκεπτών, ενώ αν κάποιος την παρατηρούσε την ανεπαίσθητη κίνηση των χειλιών της, που μαρτυρούσε ότι προσευχόταν !

Τα χρόνια περνούσαν. Η νεαρή κοπέλα προόδευε όχι μόνο στα πνευματικά , αλλά και στις θύραθεν σπουδές της.

Αρίστευσε στο σχολείο, έδωσε Πανελλαδικές και με καλή σειρά εισήχθη στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στην Σχολή Θετικής Κατεύθυνσης, στην οποία από μικρή επιθυμούσε να φοιτήσει

Περιττό να αναφέρουμε ότι οι κοσμικές δραστηριότητες και οι συνήθειες των νεαρών φοιτητών και φοιτητριών την άφηναν παγερά αδιάφορη

Χωρίς να μπορεί κανείς να την χαρακτηρίσει αντικοινωνική ή απόμακρη είχε συνειδητά επιλέξει να αποφεύγει διασκεδάσεις και κοσμικές συναναστροφές και παρόλο που ήταν μία κοπέλα με εξαιρετική ομορφιά και τα μακριά της μαλλιά, που έφταναν σχεδόν στη μέση της, τραβούσαν όλων τα βλέμματα, δεν είχε ποτέ υιοθετήσει τον τρόπο ζωής και τις συνήθειες των συμφοιτητών της.

Ολοκληρώνοντας τις σπουδές της και την μέρα ακριβώς που ορκίστηκε και πήρε το πτυχίο της , στο μεσημεριανό τραπέζι, όπου ήταν οι γονείς και τα αδέλφια της, ανακοίνωσε στους γονείς της την απόφαση της να εγκαταλείψει τα εγκόσμια και να κατευθυνθεί σε Ιερά Μονή της Μακεδονίας για να εγκαταβιώσει ως δόκιμη

“Στην αρχή σοκαρίστηκα ... ήταν σαν να με χτύπαγε κεραυνός.... ήταν σαν να μου ξερίζωναν την καρδιά... ένοιωσα να μου φεύγει άξαφνα όλη η χαρά που είχα από το πρωί όταν φύγαμε όλοι μαζί από το σπίτι για να κατέβουμε στο Κέντρο , στο Κεντρικό Κτίριο του Πανεπιστημίου για την ορκωμοσία της ” είπε μετά από λίγες μέρες ο πατέρας της μοναχής στην καλή μας βαστάζουσα, όταν την επισκέφτηκε στο μαγαζί της.

“Όμως την ίδια στιγμή , σχεδόν την ίδια στιγμή που ένοιωσα αυτό τον πόνο, αισθάνθηκα και την εξ ύψους παρηγοριά. Και τα δάκρυα που κύλησαν από τα μάτια μου βλέποντας την δίπλα μας, πανέμορφη όπως ήταν να μας ανακοινώνει στα εικοσιένα της χρόνια την σπουδαία αυτή απόφαση, ήταν δάκρυα χαράς... ναι αδελφή μου.... χαράς και υπερηφάνειας ! Ήταν η πρωτοκόρη μας, το καμάρι μας, της είχα αδυναμία ! Όλοι μας της είχαμε αδυναμ.ια ! Άλλα ονειρευόμουν, να παντρευτεί, να κάνει οικογένεια, αλλά και όλα αυτά τα φοιτητικά της χρόνια που την έβλεπα να ζει σαν κοσμοκαλόγρια, πολλές φορές μου είχε περάσει από το μυαλό, ότι μπορεί κάποια στιγμή να επέλεγε να μονάσει. Έτσι χωρίς να φέρουμε αντίρρηση, ούτε εγώ, ούτε η μητέρα της, δεχθήκαμε την απόφαση της και δώσαμε και εμείς την ευχή μας !”

Και τότε ήταν που ο καλός πατέρας της μοναχής αυτής εκμυστηρεύτηκε στην βαστάζουσα αδελφή μας τα θαύματα που θα σας διηγηθούμε, και τα οποία τόσο αυτός, όσο και εμείς που από την αδελφή μας ακούσαμε, πιστεύουμε ότι αποτελούν απότοκα, παρεπόμενα της καθημερινής ενασχόλησης της μικρής τότε κοπέλας με την απαγγελία των Χαιρετισμών !

“ Το ίδιο απόγευμα που μας το ανακοίνωσε έκατσα με το κορίτσι μου και την ρώτησα γιατί επέλεξε την συγκεκριμένη Μονή της Μακεδονίας. Η απάντηση της ήταν συγκλονιστική !”

“Μα πατέρα μου ο ίδιος ο Άγιος μου εμφανίστηκε και με κάλεσε ! Στα δεκαπέντε μου χρόνια, ένα βράδυ πριν πέσω να κοιμηθώ αφού έκανα την προσευχή μου, τον είδα ολοζώντανο στο δωμάτιο μου ! Για μια στιγμή ξαφνιάστηκα αλλά δεν τρόμαξα καθόλου ! Και μόλο που μου εμφανίστηκε έτσι ψηλός και επιβλητικός όπως απεικονίζεται στις Ιερές του Εικόνες ! Ασκητικός και φαινομενικά αυστηρός ! Αλλά όταν μίλησε....αχ πόση γλυκύτητα είχε η φωνή του, με πόση αγάπη και τρυφερότητα μου μίλησε ! Είχα λογισμούς εκείνο το διάστημα ! Διάβαζα το Γεροντικό και τους βίους των Αγίων μας ! Και έβλεπα ότι πολλοί μας Άγιοι είχαν εγκαταλείψει τα σπίτια τους από παιδιά ακόμη και είχαν πάει να μονάσουν ! Και εγώ που καθόμουν εδώ, στην άνεση του σπιτιού μας, και τι έκανα για τον Χριστό μου, που με είχε αξιώσει να τον δω ολοζώντανο, τι έκανα... τίποτα !”

“Εκεί αδελφή μου έμεινα εμβρόντητος ! Είδε τον Χριστό μας ολοζώντανο ! Ήθελα να στην διακόψω, να την ρωτήσω , αλλά κρατήθηκα. Και την άφησα να συνεχίσει.”

“Και μου είπε πατέρα μου ο Άγιος ότι πρέπει να κάτσω ακόμη στον κόσμο. Και ότι θα περάσω στην Σχολή που θέλω. Και ότι θα την τελειώσω. Και μετά , μου είπε, να πάω σπίτι του ! Και μου το έδειξε πατέρα μου ! Σαν σε ταινία, δεν μπορώ να στο περιγράψω. Μου έδειξε τον τόπο που είναι το Μοναστήρι του. Μου είπε και για τον άλλο παιδί του που αγίασε εκεί, και με πήγε μπροστά στον τάφο του. Μετά μου έδειξε το Καθολικό, την Αγία Ηγουμένη, όλα μου τα περιέγραφε τόσο γλυκά, τόσο όμορφα, που δεν ήθελα να τελειώσει. Στο τέλος με ευλόγησε με το δεξί του χέρι και χάθηκε ! Και έμεινα εγώ στο δωμάτιο, με την αδελφή μου να κοιμάται, μπροστά στο γραφείο μου και δεν ήξερα τι μου είχε συμβεί. Αλλά αισθανόμουν τόση γαλήνη και τέτοια ουράνια, τέτοια υπερκόσμια ηρεμία, που σκέφτηκα ότι δεν μπορεί να είναι του πονηρού. Βέβαια θα το έλεγα στον παππούλη όταν θα πήγαινα για εξομολόγηση, όπως του είπα και αυτό που μου συνέβη όταν ήμουν εννέα χρονών, εκείνη την Κυριακή που είδα τον Χριστό μας !”

“Τον Χριστό μας, κορίτσι μου ! Πριν δώδεκα χρόνια ! Και δεν μας είχες πει τίποτα !”

“ Δεν σας το είπα πατέρα μου όταν συνέβη, επειδή φοβήθηκα ότι δεν θα με πιστέψετε. Σε κανέναν δεν το είπα. Κάποια μέρα όταν είχα αρχίσει να εξομολογούμαι το ανέφερα στον παππούλη , και αυτός μου είπε να μην το αναφέρω, επειδή πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει, να μην τους σκανδαλίσω. Και ούτε θα το ανέφερα, αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα θα στο πω.
Εκείνη την Κυριακή είχαμε πάει οι δυο μας στο Ναό.Εσύ κι εγώ. Η μαμά είχε καθίσει σπίτι με την αδελφή μου που ψηνόταν στον πυρετό. Και πήγαμε μαζί. Και με έβαλες να κάτσω στο δεξί μέρος του Ναού. Μαζί με τους κυρίους. Και με είχες βάλει στα αριστερά σου , στον διάδρομο δίπλα να βλέπω μέσα στο Ιερό. Αχ πατέρα μου ! Αυτά που είδα ! Σε μια στιγμή μετά την Μεγάλη Είσοδο, όταν ο παππούλης πήγε να τοποθετήσει τα Τίμια Δώρα πάνω στην Αγία Τράπεζα, είδα μαζί του και έναν Δεσπότη ! Είχα ξαναδεί Δεσπότη όταν γιόρταζε ο Ναός μας και είχε έρθει στον Εσπερινό και στην Θεία Λειτουργία. Δεν παραξενεύτηκα. Όμως αυτός ήταν πολύ λαμπερός ! Άστραφτε ! Και όταν μία στιγμή γύρισε προς τον κόσμο ένοιωσα ότι αυτός ήταν ο Μέγας Αρχιερέας, ο Χριστός μας ! Όπως τον απεικονίζει η συρόμενη πόρτα στο Ιερό Βήμα μπροστά ! Ακριβώς έτσι ήταν ! Με το ωμοφόριο Του, με τα άμφια Του, ακριβώς ο ίδιος ! Σε κοίταξα θυμάμαι. Είδα και τον κόσμο γύρω μου. Κανένας σας δεν φάνηκε να εντυπωσιάζεται. Μαζεύτηκα στην καρέκλα μου. Και πατέρα μου ....αχ τι με αξίωσε ο Θεός μας να δω. Είδα την ώρα του Πιστεύω , όταν ο παππούλης κουνούσε τον αέρα πάνω από τα Τίμια Δώρα να στέκεται από πίσω του ο Δεσπότης Χριστός, μπροστά από τον Εσταυρωμένο ! Και

“ Με δάκρυα στα μάτια άκουγα συγκλονισμένος την διήγηση της. Δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη. Και την άφησα να συνεχίσει.”

“Και στο “Άγιος Κύριος Σαβαώθ” είδα Αγγέλους να έχουν γεμίσει το Ιερό και την Αγία Τράπεζα. Ήταν μικροί, πολύ μικροί, και ήταν παντού στο Ιερό. Πάνω στην Αγία Τράπεζα. Πάνω στα άμφια του παππούλη. Παντού. Και στα “Σα εκ των σων” όταν ο παππούλης διάβαζε τις ευχές και είχαμε γονατίσει, σήκωσα τα μάτια μου και είδα πάνω στο Ιερό Δισκάριο τον Χριστό μας ώς βρέφος, ναι πατέρα μου ως βρέφος, ολόσωμο, ολοζώντανο. Και μετά είδα , στο λέω και συγκλονίζομαι ο παππούλης να τον τεμαχίζει σε κομμάτια. Αλλά δεν τρόμαξα. Απλά καθόμουν και τον κοιτούσα καθώς τα σήκωνε και τα έβαζε μέσα στο Άγιο Ποτήριο. Και οι Άγγελοι είχαν τραβηχτεί και είχαν κυκλώσει το Άγιο Θυσιαστήριο, σαν να έβλεπαν και αυτοί με δέος αυτό που και εγώ αντίκρισα. Μετά χάθηκαν όλα. Και όταν με πήγες να κοινωνήσω ήμουν φοβισμένη ότι θα έτρωγα τα κομμάτια που είδα να βάζει ο παππούλης. Αλλά όταν είδα στη λαβίδα να έχει μορφή άρτου και οίνου, το σώμα Του που ολοζώντανο το είχα δει πριν λίγο να τεμαχίζεται, ησύχασα και μετέλαβα. Και από εκείνην την μέρα κατάλαβα πατέρα μου ότι κάθε φορά που γίνεται Θεία Λειτουργία είναι ζωντανός εκεί ο Χριστός μας, και σαν Μέγας Αρχιερέας και σαν θείο βρέφος. Και κάθε φορά , σε κάθε Θεία Λειτουργία θυσιάζεται για εμάς.
Για αυτό και με λαχτάρα πήγαινα σε κάθε Θεία Λειτουργία.
Και κάθε φορά περίμενα να το ξαναδώ αυτό.
Αλλά ποτέ ξανά δεν αξιώθηκα !
Προφανώς για τις αμαρτίες μου !”

“ Θαύμασα αδελφή μου το κορίτσι μου που βίωσε τέτοια θαύματα ! Και ήμουν ήρεμος πλέον ότι η απόφαση της δεν ήταν αποτέλεσμα μιας επιπόλαιας και βιαστικής παρόρμησης, αλλά καρπός ώριμης σκέψης και προ πάντων κλήσης από τον ίδιο το Θεό !”

Και η αδελφή μας η βαστάζουσα που μας τα διηγήθηκε το ίδιο γλαφυρά, όπως σας τα καταθέτω αδελφοί μου, τελείωσε λέγοντας

“Άκου να σου πω αδελφέ ! Αυτά να τα γράψεις στο Ιστολόγιο ! Επειδή όλα αυτά τα έκαναν οι Χαιρετισμοί της Παναγίας μας ! Το κοριτσάκι αυτό, όπως και η μάνα της, που τις ξέρω χρόνια , συνέχεια μα συνέχεια λένε τους Χαιρετισμούς ! Και πως να μην έρθει η Χάρη του Θεού σε τέτοιες ψυχές !
Στο λέω με σιγουριά αδελφέ και να το γράψεις !”

Υπακοή εν Κυρίω κάνοντας τα καταθέτουμε αυτούσια στην αγάπη σας ευχόμενοι όπως Κύριος ο Θεός μας βοηθήσει να μιμηθούμε την ένθεη εργασία της μητέρας και της κόρης της, της σημερινής μοναχής, και να αξιωθούμε του θείου Ελέους !

Αμήν ! Γένοιτο !

http://xairetismoi.blogspot.gr/

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Φεβ 2018, 12:11 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465
Μα τι σχέση μπορεί να έχει ένα κουτί με cheesecake με τους Χαιρετισμούς?

Εδώ το cheesecake, εκεί το cheesecake, μα που πήγε τελικά το cheesecake ;

Με καθυστέρηση μίας ημέρας καταθέτουμε στην αγάπη σας ένα “χαριτωμένο” επεισόδιο , που σύμφωνα με την γνώμη του Πνευματικού του ζευγαριού στο οποίο συνέβη, έχει άμεση σχέση με τους Χαιρετισμούς !

Όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα με όσους μας εκμυστηρεύονται παρόμοια γεγονότα, και αυτός ο βαστάζος μας παρακάλεσε να μην κοινοποιήσουμε ούτε καν το βαπτιστικό του όνομα.

Το συμβάν αυτό συνέβη Σάββατο βράδυ 10 Φεβρουαρίου 2018, από 22.30 έως περίπου 23.30.

Μας το διηγήθηκε ο ίδιος ο βαστάζος την περασμένη Πέμπτη, αφού την Τετάρτη μαζί με την σύζυγο του έφεραν τον Πνευματικό τους στο σπίτι τους να κάνει αγιασμό καιτου ανέφεραν τα καθέκαστα.

Για να μην σας κουράσουμε με μία παράθεση των γεγονότων σε πλάγιο λόγο, θα μας επιτρέψετε να χρησιμοποιήσουμε την διαλεκτική μορφή, χωρίς ωστόσο να αλλοιώσουμε τα γεγονότα , καταγράφοντας όλες τις λεπτομέρειες που μας ανέφερε ο βαστάζος μας.

Δύο με οκτώ ήταν η βάρδια της συζύγου του βαστάζου μας το Σάββατο της 10ης Φεβρουαρίου.

Εννέα παρά επέστρεψε σπίτι τους. Άνοιξε την εξώπορτα του διπλανού διαμερίσματος, όπου κατοικεί η υπερήλικη πεθερά της, χαιρέτισε αυτήν και το σύζυγο της που βρισκόταν εκεί, και μέσα από μία μικρή βεράντα μπροστά από την σκάλα υπηρεσίας, που είχαν όλες οι πολυκατοικίες των δεκαετιών του 50 και 60 και η οποία χωρίζει το δικό τους διαμέρισμα από εκείνο της πεθεράς της , μπήκε στην κουζίνα του δικού τους σπιτιού.

Έβγαλε από την τσάντα της ένα μικρό κουτί με ένα ατομικό cheesecake από το ζαχαροπλαστείο Max Perry της Καλλιθέας, και έβαλε στο δεύτερο ράφι του ψυγείου, μπροστά από τα άλλα πράγματα.

Η συνάδελφος της η Τοτούλα της το προσέφερε στο διάλειμμα, όταν κατέβηκε στο δικό της διάλειμμα και πήρε ακόμη ένα για την ίδια, από το γνωστό ζαχαροπλαστείο που βρίσκεται πενήντα μέτρα από την εργασία τους στην Λεωφόρο Θησέως, μετά την Αγία Ελεούσα προς τις Τζιτζιφιές.

Επειδή δεν θα προλάβαινε να το φάει στο μικρό διάλειμμα το έβαλε στο μικρό ψυγείο στο χώρο προσωπικού της εταιρείας τους, για να το απολαύσει το βράδυ με την ησυχία της.

Αυτά λοιπόν έγιναν κατά τις 9 το βράδυ.

Δέκα παρά ενώ έκανε κάποιες προετοιμασίες στην κουζίνα για το Κυριακάτικο γεύμα, ο σύζυγος της, ο καλός μας βαστάζος, ήρθε από το διπλανό διαμέρισμα της μητέρας του στην κουζίνα τους, άνοιξε το ψυγείο και παρατήρησε και το κουτί από το ζαχαροπλαστείο !

“Τι είναι τούτο ;” την ρώτησε “μου έφερες γλυκάκι ;”

“Όχι βέβαια !! Να φας κι άλλες θερμίδες ; Δεν βλέπεις πόσο έχεις παχύνει το τελευταίο διάστημα ; Δικό μου είναι !! Μου το έφερε η Τοτούλα στο διάλειμμα ! Chessecake είναι , από το Max Perry !!”

“Το θέλω !!” είπε αστειευόμενος ο αδελφός μας στη σύζυγο του

“Κάνε όρεξη !! Είπαμε αυτό είναι δικό μου ! Όταν τελειώσω εδώ το μαγείρεμα, θα τσιμπήσω κάτι και μετά θα το απολαύσω με την ησυχία μου !!”

“Καλά βρε μονοφαγού !! Και μένα δεν θα μου δώσεις ένα κομματάκι, που το ορέγομαι ! Αφού ξέρεις ότι είναι η αδυναμία μου !”

“Μία κουταλίτσα μόνο, και πολύ σου είναι ! Εδώ δεν χωράς στα ρούχα σου πια !”

Με την στιχομυθία αυτή, η οποία έχει σημασία για να καταλάβετε αγαπητοί μας αναγνώστες τα όσα διημείφθησαν μετά από τρία τέταρτα, ο βαστάζος μας έφυγε και πάλι διαμέσου της μικρής βεράντας της σκάλας υπηρεσίας, που βρίσκεται στον ακάλυπτο χώρο και ενώνει τα δύο και μοναδικά διαμερίσματα του δευτέρου ορόφου αυτής της μικρής πολυκατοικίας , πήγε στο διαμέρισμα της μητέρας του να της κάνει παρέα !

Έκατσε λίγο στο υπνοδωμάτιο της μητέρας του και χάζευε για λίγο την τηλεόραση.

Μετά από περίπου μισή ώρα, ανοίγει η πόρτα του υπνοδωματίου και μπαίνει φανερά εκνευρισμένη η γυναίκα του.

“Μπορείς να έρθεις παρακαλώ έξω να μιλήσουμε ;”

Σηκώνεται ο βαστάζος μας, βγαίνει έξω και στην κουζίνα του διαμερίσματος της πεθεράς της, η σύζυγος του θυμωμένη του λέει

“Μα καλά !! Δεν ντρέπεσαι πενήντα ετών άντρας να μου φας το γλυκό ! Μα καλά ! Μωρό είσαι ;”

“Παρακαλώ ; ” απάντησε ο βαστάζος μας “για ποιο γλυκό μιλάς ;”
“΄Έλα τώρα, μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ! Για το cheesecake μιλάω, αυτό που μου το έφαγες !!!”

“ Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι μου λες ! Όταν έφυγα από την κουζίνα μας ήρθα εδώ στης μάνας το δωμάτιο να χαζέψω το Masterchef που δεν θέλεις καν να το ακούς στη δική μας τηλεόραση ! Δεν έχω σηκωθεί καθόλου από εκείνη την ώρα !”

“Κόψε τώρα τα ψέμματα !!” απάντησε φανερά εκνευρισμένη η σύζυγος του “ και τότε ποιος πήρε το κουτί από το ψυγείο ; Φτερά έβγαλε και πέταξε ;”

“Ιδέα δεν έχω τι μου λες ! Εγώ δεν σηκώθηκα ούτε ένα λεπτό από την πολυθρόνα !”

“Σε παρακαλώ πολύ, μην πας να με παλαβώσεις ! Παραδέξου το ότι το λιμπίστηκες και όταν πήγα για λίγο προς τα μέσα το έφαγες !”

“Σε βεβαιώνω καλή μου ! Δεν το ακούμπησα ! Να πήγαινε ψάξε στα σκουπίδια, και από, εδώ στης μάνας, και στα δικά μας, δεν θα βρεις το κουτί !”

“Για αυτό είμαι απόλυτα σίγουρη ! Δεν είσαι δα κάνας βλάκας ! Κάπου το έχεις παραχώσει να το πάρεις αύριο πρωί πρωί που θα πας να ψάλλεις να το πετάξεις έξω στον κάδο !”

“Ματάκια μου σε βεβαιώνω ! Δεν το έχω ακουμπήσει ! Δεν έχω ιδέα ”

“Κοίταξε μην πας να με τρελάνεις ! Παραδέξου το ! Το λαχταρούσα και το έφαγα ! Αλλά πες το ! Το κατανοώ ! Είσαι άρρωστος με το φαΐ ! Βουλιμικός έχεις καταντήσει τους τελευταίους μήνες !”

“Στο ξαναλέω ! Δεν το ακούμπησα ! Ξέρεις ότι δεν ορκίζομαι ! Αλλά σε βεβαιώνω στο λόγο της τιμής μου, ότι δεν το ακούμπησα”

“Και αν δεν το πήρες εσύ που εξαφανίστηκε κοτζάμ κουτί ; Άνοιξε η γη και το κατάπιε ; Άκου ... λυπήσου με είμαι κουρασμένη ! Θα κάνω άνω κάτω και τα δύο σπίτια ! Δεν θα πέσουμε για ύπνο αν δεν βρω, που το έχεις καταχωνιάσει ! Θα ανοίξω και τις ντουλάπες της μάνας ! Να δεις εκεί το έκρυψες !”

Νευρικά γέλια έπιασαν τότε τον βαστάζο μας ! Κάτι που περισσότερο εξαγρίωσε την σύζυγο του ! Καυγάς μεγάλος διαφαινόταν προ θύρας, μέχρι που ο βαστάζος μας της απάντησε ήρεμα !

“Δεν γελάω με σένα καρδιά μου ! Με τον ταγκαλάκη γελάω, που βραδιάτικα κάνει παιγνιδάκια ! Προβλέψιμος είναι ! Μην του δίνεις σημασία !”

“Δηλαδή θέλεις τώρα να μου πεις ότι ο διάβολος δουλειά δεν είχε και άνοιξε το ψυγείο μας και πήρε το κουτί από μέσα ! Για τρελούς ψάχνεις άνθρωπε μου ; Σε παρακαλώ παραδέξου το ! Και πάλι μπορεί να μην το θυμάσαι ! Το παθαίνουν αυτό όσοι έχουν πάθος με το φαγητό η το πιοτό ! Τρώνε ή πίνουν και μετά προσπαθούν να το απωθήσουν αυτό που έκαναν ! Και να πούνε δεν το έκανα εγώ ! Ο διάβολος με έβαλε !!”

“Καλή μου ! Σε βεβαιώνω ότι παρόμοια περιστατικά μπορείς να διαβάσεις σε Γεροντικά, σύγχρονα Γεροντικά, να δεν θυμάσαι στο βιβλίο για τον Γέροντα Ιωσήφ τον Ησυχαστή, που γράφει ότι μία μέρα που πήγαιναν να φτιάξουν τα Καλογέρια του κάτι στην Καλύβη τους, έχαναν τα εργαλεία τους , μια το σφυρί, μια την τανάλια, και ότι τα έβρισκαν σε άλλο τόπο ! Τα δαιμόνια τους τα έπαιρναν για να τους εμποδίσουν και να τους εκνευρίσουν !”

“Δηλαδή θες να μου πεις ότι εδώ μέσα στο σπίτι μας κυκλοφορούν δαιμόνια που ανοίγουν το ψυγείο μου και παίρνουν το κουτί με το cheesecake ! Τώρα για τρελή με πέρασες !”

“Μα στο λέω ματάκια μου ! Γίνονται αυτά ! Σε Γέροντες, σε...”

Και διακόπτοντας τον η σύζυγος του φανερά θυμωμένη του λέει

“Σε Γέροντες καλά να το δεχθώ ! Εσύ πες μου τις σχέση έχεις ; Θες να μου πεις ότι είσαι σαν Γέροντα , ότι είσαι Άγιος και σε πειράζει ο διάβολος ! Για ξεκαβάλησε σε παρακαλώ !! Μα τόση υπερηφάνεια έχεις πια ! Να πιστεύεις ότι κοτζάμ διάβολος ασχολείται με σένα και πήρε το chessecake !! Για ποιό λόγο ;
Πες μου να καταλάβω....”

“Δεν τον βλέπεις τον λόγο ; Μπροστά σου ! Τώρα δα , αυτή την στιγμή ! Για να μας κάνει να μαλώσουμε ! Αυτή δεν είναι η δουλειά του ; Να μας διαβάλλει συνέχεια ; Δεν είπα εγώ ότι κάτι είμαι κι ασχολείται με μένα αποκλειστικά ! Με όλους μας ασχολείται ! Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ! Να τώρα θέλει να μας βάλει να τσακωθούμε !”

“Και για να το πετύχει αυτό πήρε από το ψυγείο μου το κουτί με το γλυκό ! Βρε που τα πουλάς αυτά ; Να με κοροϊδεύεις τώρα με τέτοιες αρλούμπες αντί να το παραδεχθείς ότι το έφαγες !”

Βλέποντας ο βαστάζος μας ότι η κατάσταση είχε σχεδόν εκτροχιαστεί και ότι τίποτα δεν θα μπορούσε να της αλλάξει γνώμη, είχε την φώτιση να κάνει ότι είχε διαβάσει για παρόμοιες καταστάσεις σε σύγχρονα Γεροντικά ! Να αναλάβει δηλαδή την ευθύνη κι ας μην είχε την παραμικρή σχέση με ότι έγινε ! Να προσποιηθεί δηλαδή ότι αυτός το έκανε, έτσι για να την ηρεμήσει !

Και σιωπώντας για λίγα δευτερόλεπτα της αποκρίθηκε
“Καρδούλα μου ! Συγχώρεσε με ! Έχεις απόλυτο δίκιο ! Εγώ ήμουν που το πήρα και το έφαγα ! Δεν μπορώ πια να με ελέγξω ! Έχω σοβαρό θέμα ! Συγχώρα με που σε ταλαιπώρησα !”

“Ε μα το Θεό ! Με έχεις τόση ώρα και με δουλεύεις ψιλό γαζί με δαιμόνια και αηδίες ! Γιατί δεν το παραδεχόσουν να τελειώνουμε;”

“Δίκιο έχεις ! Ότι και να πεις , χίλια δίκια έχεις ! Άρρωστος είμαι με το φαΐ , να το έφαγα βιαστικά βιαστικά, τσάκισα το κουτί και το έβαλα στην τσάντα μου με τα βιβλία μου της Ψαλτικής που παίρνω στο Ναό, για να το πετάξω το πρωί στις εξήμισι που θα φύγω !”

“Τι να σου πω ; Κοίταγμα θέλεις ! Πρέπει να σε δει ψυχολόγος !Για να μην πω ψυχίατρος !”

Με τα λόγια αυτά, αλλά φανερά πιο ήρεμη, έφυγε από το σπίτι της πεθεράς της και πήγε , πάλι μέσα από την κουζίνα και την μικρή βεράντα, στο δικό τους σπίτι !

Αφού λοιπόν κατάφερε να την ηρεμήσει ο βαστάζος μας, μπήκε ξανά στο υπνοδωμάτιο της γερόντισσας μητέρας του, κι έκατσε στην πολυθρόνα να δει τηλεόραση.

Δεν θα είχαν περάσει ούτε δύο λεπτά και ακούει να τον φωνάζει δυνατά η σύζυγος του.

“Τρέχα ! Έλα γρήγορα εδώ !”

Σηκώθηκε και κατευθύνθηκε προς το σπίτι τους !

“Έλα μαζί μου ! Θα τρελαθώ σήμερα !”

“Μα τι έγινε ; Ηρέμησε σε παρακαλώ και πες μου !”
“Μπήκα στο μπάνιο μας ! Και το μάτι μου έπεσε πάνω στο πλυντήριο ! Και τι να δω ; Στην μέσα γωνία του πλυντηρίου ήταν το κουτί με το cheesecake !!! Εσύ αποκλείεται να το έβαλες τώρα ! Εκτός και αν το είχες βάλει πριν για να με κάνεις πλάκα ! Σε παρακαλώ πες μου ότι το έκανες εσύ για να μην μου στρίψει”

Αναστενάζοντας ο βαστάζος μας της απάντησε

“Στο είπα και στο ξαναλέω. Από την στιγμή που άνοιξα το ψυγείο και σου είπα για το γλυκό, λίγο πριν έρθω εδώ, δεν πάτησα καθόλου στο σπίτι μας !”

“Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι κάποια δύναμη, το πήρε από το ράφι του ψυγείου και το έβαλε πάνω στο πλυντήριο ;”

“Το καταλαβαίνω ότι σου φαίνεται απίστευτο ! Αλλά για θυμήσου σε παρακαλώ τι είχαμε ακούσει σε εκείνη την ομιλία του μακαριστού πατρός Αθανασίου Μυτιληναίου ; Ότι δηλαδή ο διάβολος λειτουργεί και μαγαζί ψιλικών ! Δηλαδή τους Αγίους και τους Ασκητές και τους Γέροντες τους ταλαιπωρεί με φοβερές επιθέσεις, επειδή έχουν ανέβει σε ύψη αρετής και αγιότητας ! Εμάς τους αχρείους και αμαρτωλούς μας πειράζει με τα τεχνάσματα αυτά , από το περίπτερο του, από το μαγαζί ψιλικών του ! Δεν είδες σε τι καυγά πήγε να μας μπλέξει ; Και αν δεν μου ερχόταν στο μυαλό η συμβουλή των Γερόντων , δηλαδή να αναλαμβάνουμε την ευθύνη ακόμη και για όσα δεν έχουμε πράξει , ακόμη θα μαλώναμε !”

“Τον παππούλη κάλεσε σε παρακαλώ ! Να έρθει σπίτι να κάνει αγιασμό ! Και αύριο το πρωί πάρε το κουτί και πέτα το μακριά ! Δεν το ακουμπάω εγώ αυτό το γλυκό !!”

Όταν την Τετάρτη ήρθε ο Πνευματικός τους για να κάνει αγιασμό, και του διηγήθηκαν αναλυτικά τα γεγονότα τους είπε ότι προφανώς κάποιο δικαίωμα θα είχαν δώσει στον διάβολο για να τους σκαρώσει αυτήν την προσωρινή εξαφάνιση του κουτιού, και τους προέτρεψε να κάτσουν να σκεφτούν καλά μην τυχόν υπάρχει κάτι που δεν το έχουν εξομολογηθεί. Η καθαρή εξομολόγηση είναι αυτή που διαλύει όλες τις μηχανές του εχθρού !

Ασφαλώς και δεν θα τολμήσουμε να αμφισβητήσουμε την άποψη αυτή του Πνευματικού τους, η οποία και πνευματικότητα αποπνέει και την σοφία των Πατέρων αντικατοπτρίζει, αλλά ας μας επιτραπεί να καταθέσουμε στην αγάπη σας αυτό που κατ ιδίαν είπαμε και στον βαστάζο αδελφό μας , και το οποίο δεν είναι ασφαλώς δική μας άποψη, αλλά βίωμα από πολλούς αδελφούς και Ιερείς που ασχολούνται με το έργο της διάδοσης των Χαιρετισμών !

Δηλαδή ότι ο διάβολος πολύ ενοχλείται βλέποντας τους βαστάζους και τις βαστάζουσες να εργάζονται φιλότιμα στο να διαδοθούν οι Χαιρετισμοί της Θεοτόκου, έτσι ώστε όλα τα αδέλφια τους και κατά Χάριν παιδιά της Παναγίας μας να Την χαιρετίζουν με τους Χαιρετισμούς Της, που τόσο υπεραγαπά !

Ασφαλώς και δεν ισχυριζόμαστε ότι έχουμε κάποια αξία ή αρετή εμείς οι βαστάζοι ! Ούτε ασφαλώς ισχυριζόμαστε ότι η διακονία μας αυτή είναι κάτι το ιδιαίτερο ! Από το δικό μας μετερίζι προσπαθούμε να αγωνιστούμε, όπως όλοι οι εν Χριστώ αδελφοί μας από όπου τους έχει τάξει ο Κύριος !

Την ίδια αμαρτωλή φύση όπως όλοι οι άνθρωποι έχουμε , τις ίδιες αμαρτίες κάνουμε όπως όλοι οι αγωνιζόμενοι αδελφοί μας που προσπαθούμε να πορευτούμε στο δρόμο του Χριστού, πέφτουμε συνέχεια , αλλά προσπαθούμε αμέσως μετά την πτώση μας να σηκωθούμε, και λαχταράμε να μάθουν όλοι οι εν Χριστώ αδελφοί μας την αξία των Χαιρετισμών, έτσι ώστε αφού πάρουν την ευλογία του Πνευματικού τους, να τους εντάξουν στον καθημερινό προσευχητικό τους κύκλο, επαναλαμβάνοντας τους όσες φορές η Παναγία μας τους αξιώσει !
Και φυσικά όπως και όλοι οι Χριστιανοί, δεχόμαστε και εμείς τις επιθέσεις του πονηρού, που προσπαθεί όλους τους Χριστιανούς να τους εκτρέψει από τον δρόμο του Θεού !

Μία από αυτές τις επιθέσεις του πονηρού που δέχθηκε το γνωστό μας ζευγάρι των βαστάζων που προσπαθεί κι αυτό να συμβάλλει στην διάδοση των Χαιρετισμών καταθέσαμε στην αγάπη σας !

Ολοκληρώνουμε την ανάρτηση αυτή για να κατευθυνθούμε και εμείς στο Ναό για τον Εσπερινό της Συγχώρησης !

Θέτουμε σε όλες κι όλους εσάς το ΕΥΛΟΓΗΣΟΝ !

Ζητάμε ειλικρινή συγνώμη αν σε κάτι με τις αναρτήσεις μας ή με την συμπεριφορά μας – για όσους προσωπικά μας γνωρίζουν – σας πικράναμε, σας στεναχωρήσαμε ή σας προβληματίσαμε !

Ευχόμεθα καλό στάδιο της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής !

Ευχόμεθα καλή δύναμη στο Ιερό Τριήμερο !

Συν Θεώ μετά την Προηγιασμένη της ερχόμενης Τετάρτης θα ανεβάσουμε και άλλες αναρτήσεις !!

Εύχεσθε πατέρες κι αδελφοί !

http://xairetismoi.blogspot.gr/

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Φεβ 2018, 12:12 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465
ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 24 ΟΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ !!
Με 24 υπέροχους παροξύτονους ιαμβικούς δεκαπεντασύλλαβους, όσο και οι Οίκοι των Χαιρετισμών Της ο αδελφός μας Νώντας Σκοπετέας χαιρετίζει την χαρά της Σαρακοστής, τους Χαιρετισμούς της Κυράς μας !

Και σε λιγότερο από δεκαπέντε ημέρες σε ΟΛΑ τα Εκκλησιαστικά Βιβλιοπωλεία θα μπορείτε να διαβάζετε τα επίκαιρα διηγήματα του νέου του βιβλίου "Ενα δάκρυ για τον Χριστό" που εκδίδει ο ΠΡΟΜΑΧΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ


24 τα γράμματα…
αμέτρητα τα θάματα

Από Ουρανό πεμπόμενος Άγγελος πρωτοστάτης!
Παράδοξα ειδοποιεί του Κτίστη ο συνεργάτης …
Τον Βλέπει μπρος της η Αγνή ζητά από κείνον Γνώση
Μα άγνωστη είναι και γι αυτόν , δεν δύναται να δώσει !
Δύναμη Υψίστου σκίασε , σαν είπε Γένοιτό μοι
Της λύτρωσης ανοίχτηκαν με μιας , όλοι οι δρόμοι …
Ταξίδι ευθύς ξεκίνησε στην ορεινή να φτάσει,
Έχοντας μέσα της Θεό που βρέφος θα δοξάσει !
Το Άγιον Πνεύμα του Ιωσήφ την Ζάλη ησυχάζει
κι αμφιβολίας λογισμούς ο σώφρων πια δεν βάζει !

Να υμνούν οι αγγέλοι Ήκουσαν οι ταπεινοί αγραυλούντες !
Θεόδρομη αίγλη ακολουθούν μάγοι οδοιπορούντες !
Ίδον τον Πλάστη οι σοφοί σε αγκαλιά Παρθένου
Δώρα ενώπιον κρατούν Μεσσία σπαργανωμένου !
Κηρύττουν την εκπλήρωση και από αλλού γυρνούνε!
Τον βρεφοκτόνο ανόητο Ηρώδη αγνοούνε !
Λάμψη απ το Φως στην Αίγυπτο έφερε η φυγή Του.
Τα είδωλα συντρίφτηκαν δυνάμει Παρακλήτου !


Μέλλον Αιώνιο βαστά ο δίκαιος πρεσβύτης
Θεοδόχου την απόλυση προστάζει ο Κυβερνήτης .
Νεοποιεί τα σύμπαντα , τα μάταια κάνει Ξένα !
Όλος Θεός και Άνθρωπος ,τα πάντα εκστασιασμένα !
Ακόμα και οι Ρήτορες μόνο το Χαίρε αρθρώνουν !
Τον αυτεπάγγελτο Σωσμό Κοσμήτωρος βιώνουν !


Προμάχου Τείχος Άχραντο , Καταφυγή και Στήλη
Ποιός Ύμνος είναι άξιος , για να αγγίξει χείλη ;
Μες στο σκοτάδι άυλο Φως, η Παναγία ανάβει .
Χρέη αρχαία και οφειλές ο Χρεωλύτης παύει !
Ψέλνουμε δόξα στον Θεό και Εσένα υμνολογούμε
Σώμα , ψυχή θεράπευσε ! Ω Μήτερ να σωθούμε !


Νώντας Σκοπετέας
14-02-2018


http://xairetismoi.blogspot.gr/

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2018, 17:21 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465
ΔΙΠΛΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΔΙΑ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ !!!!!

Τρίτη 6 Μαρτίου 14.30 είναι η ώρα που χαράσσονται αυτές οι γραμμές !

Τρίτη Εβδομάδα της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής !

Την ερχόμενη Κυριακή οι τα πάντα καλώς και σοφώς θεσπίσαντες Άγιοι Πατέρες θέτουν τον Τίμιο και Ζωοποιοό Σταυρό του Κυρίου μας – ακριβώς στο μέσο της Σαρακοστής – προς ενίσχυση των πιστών !

Σήμερα λοιπόν αποφάσισε και η Δέσποινα μας, η Παντευλόγητη Άνασσα των Αγγελικών Ταγμάτων να ενισχύσει και εμάς τους ολιγόπιστους με ΕΝΑ ΣΥΓΚΛΟΝΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΘΑΥΜΑ !!

Συγκλονιστικό ΚΥΡΙΩΣ για εμάς τους αχρείους και ολιγόπιστους Διαχειριστές του Ιστολογίου των Χαιρετισμών και τους ευλογημένους αφανείς μας βαστάζους, που αθόρυβα αλλά αποτελεσματικά διαδίδουν την ΕΝΤΟΛΗ και το ΚΕΛΕΥΣΜΑ της Δέσποινας μας για την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ των Χαιρετισμών της Κυράς μας !

Ας τα πάρουμε τα πράγματα με την σειρά και όσο το δυνατόν πιο ήρεμα , αν και ήρεμοι δεν είμαστε με αυτά που ακούσαμε !

ΔΕΝ θέλουμε να κοινολογήσουμε ΚΑΝΕΝΑ όνομα.

Στην μακαρία ΑΦΑΝΕΙΑ θέλουν να παραμείνουν τα δύο πρόσωπα που εμπλέκονται στο σημερινό θαύματης Δέσποινας μας !

Έτσι θα υιοθετήσουμε ξανά την διαλογική μορφή που έχετε συνηθίσει από τα θαύματα που έχουμε αναρτήσει εδώ στο Ιστολογιο των Χαιρετισμων xairetismoi.blogspot.gr.

Πριν μισή περίπου ώρα ο αδελφός μας βαστάζος που είναι επιφορτισμένος να απαντάει στα email που στέλνετε στο xairetismoitheotokou@gmail.com βρισκόταν στο σπίτι του, κρατώντας παρέα στην γερόντισσα μητέρα του.

Σας μεταφέρουμε σχεδόν αυτούσια όσα μας είπε

“ Αδελφέ μου.... δεν ξέρω αν πρέπει καν να στο αναφέρω.... φοβάμαι μην είναι πλάνη του πονηρού... αλλά θα στο πω.
Καθόμουν στο υπνοδωμάτιο της γερόντισσας. Την είχα βάλει στην πολυθρόνα της. Καθόμουν κοντά και χάζευα μαζί της το πρόγραμμα του STAR , σχολιάζοντας ταυτόχρονα, για να την έχω σε μία επαγρύπνηση και για να την κάνω να μιλάει.
Ξαφνικά... και σε παρακαλώ μην με περάσεις για τρελό... αισθάνθηκα μία έντονη, πολύ έντονη παρόρμηση να πάω να τσεκάρω το email του Ιστολογίου των Χαιρετισμών.... ξέρω ότι εσύ θα το γράψεις... ΠΡΕΠΕΙ εξάλλου να το γράψεις....είναι ΕΝΤΟΛΗ ΑΝΩΘΕΝ.... αλλά σε παρακαλώ γράψε έντονη παρόρμηση... επειδή αν γράψουμε ότι ΑΚΟΥΣΑ ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ ΦΩΝΗ να μου λέει ...Πήγαινε να διαβάσεις το ΘΑΥΜΑ ΜΟΥ που σου στέλνω ΤΩΡΑ. Δικό μου είναι και να το πείτε ..... ε τότε ή θα πρέπει να μου φορέσετε ζουρλομανδύα, ή στην καλύτερη να πείτε πλανεμένος είναι...
Το έκανα αδελφούλη μου !
Σηκώθηκα πήγα στο διπλανό δωμάτιο, άνοιξα το laptop , μπήκα στο gmail !
Ο πατέρας Κύριλλος από τον Ι.Ν.Αγίου Μάρκου Ευγενικού είχε στείλει ένα email στις 11.39 με θέμα την μελέτη του έργου του Αγίου, αλλά άλλο email ΔΕΝ είδα.
Άνοιξα το email του παππούλη, το διάβασα, και την ώρα που ήμουν έτοιμος να κλείσω το laptop ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ έρχεται ένα email !
ΔΕΝ θα πω καν το μικρό της όνομα επειδή αναφέρει τον Ιερό Ναό και ίσως γείτονες της να κάνουν τον συνειρμό και αυτό δεν το θέλω επειδή η ΙΔΙΑ μου ζήτησε να μην αποκαλυφθεί η ταυτότητα της !
Και διαβάζω ένα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ για εμένα τον ελάχιστο ΘΑΥΜΑ !!!
Και το λέω ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ για μένα τουλάχσιτον επειδή το διάβασα μετά από την ΞΑΚΑΘΑΡΗ εσωτερική μου παρόρμηση, για να μην πω φωνή και με περάσετε για άλλη Ζαν ντ Αρκ, και καταλήξω κάποια στιγμή στην πυρά !!
Έχω διαβάσει ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ email με μικρότερα ή μεγαλύτερα θαύματα των Χαιρετισμών ! Αν και ΔΕΝ πρέπει να τα χαρακτηρουμε καν ως μικρά ή μεγάλα !
ΟΛΑ είναι ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ ΤΗΣ !
ΟΛΑ είναι ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ μας !!”

Καταθέτουμε ΑΥΤΟΥΣΙΟ το διπλό αυτό της Παναγίας μας , ελέγχοντας ταυτόχρονα την ελαχιστότητα μας που ΔΕΝ θέλει πλέον να κοινολογεί εδώ στο Ιστολόγιο των Χαιρετισμών τα θαύματα Της, απλά και μόνο για να μην γίνονται αντικείμενο οικονομικής εκμετάλλευσης από τους διαχειριστές “Ορθόδοξων” Ιστοτόπων, που -για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους- αναδημοσιεύουν τα θαύματα αυτά ΚΑΙ από το δικό μας Ιστολόγιο, αλλά και από αλλού, και φυσικά ΧΩΡΙΣ να αναφέρουν καν τις Πηγές τους, προκειμένου να καρπωθούν από την αυξημένη επισκεψιμότητα που τους εξασφαλίζουν τέτοια θαύματα και να αυξηθούν τα έσοδα τους από τα banners και τις διαφημίσεις με τις οποίες έχουν γεμάτα τα sites τους.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΟ, ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ.

ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗΣ.

ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ. ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΌΜΩΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΎ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ 7 (ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ).
ΕΤΣΙ ΠΑΝΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ) ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ( ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΝ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΙΣ 7 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ).

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΚΑΤΆ ΤΙΣ 12 ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ, ΕΤΙΣ ΠΑΝΤΑ ΕΡΧΟΤΑΝ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ).

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΗ ΗΤΑΝ “Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΤΡΙΧΕΡΟΥΣΑ”.

ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΠΩΜΑΤΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΌ ΑΥΤΆ ΗΤΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ. ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ ΠΟΛΎ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΜΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΌΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΟΥΝ.
ΗΜΟΥΝΑ ΠΟΛΎ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ.

ΚΑΙ ΌΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ “ΤΡΙΧΕΡΟΥΣΑΣ” ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ , ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ
“” ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ, ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΟΥ ΤΟ ΧΕΡΙ (ΤΡΙΧΕΡΟΥΣΑ) ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΑ ΛΙΠΩΜΑΤΑ ΑΠΌ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ””.

ΑΥΤΆ ΕΙΠΑ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ.

ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ, ΚΑΤΆ ΤΙΣ 12.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ. ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΌ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΓΩ, ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΕΞΩ ΚΑΤΑΧΑΡΟΥΜΕΝΟ.
ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ¨¨ΜΑΡΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ. ΟΣΗ ΩΡΑ ΗΣΟΥΝΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΤΑ ΛΙΠΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΒΡΩΜΙΚΟ ΥΓΡΟ ΑΠΌ ΜΕΣΑ. ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΌΛΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΩΡΑ. ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ””

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΜΟΥ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!!!!!!!!

ΔΟΞΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ.

———————————————————————————————————————————————————————————

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΤΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΑΥΤΌ ΠΡΟΣ ΔΟΞΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ.


ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ


Μένουμε στην τελευταία αποστροφή του λόγου της καλής μας αδελφής.... ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΤΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΑΥΤΟ και το κάνουμε την ίδια στιγμή με την στερρά πεποίθηση ότι η παράκληση της αδελφής μας ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με την ρητή εντολή της Δέσποινας μας στον αδελφό μας βαστάζο !
Καλό στάδιο αδελφοί !!!
Η Χάρις των Χαιρετισμών είη μετά πάντων υμών !
Αμήν ! Γένοιτο !

https://xairetismoi.blogspot.gr/

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Μαρ 2018, 13:40 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465
'Eκκληση-πρό(σ)κληση για κοινή προσευχή, κάθε ημέρα με την πιο δυνατή δοξολογική προσευχή στην Μητέρα του Κυρίου και κατα Χάριν Μητέρα μας, στην Υπεραγία Θεοτόκο !
Με τους 24 Οίκους των Χαιρετισμών Της !




_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Σάβ 31 Μαρ 2018, 19:12 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465
Χαιρετισμοί - Χαρά---Φλωρίνης Αυγουστίνος Καντιώτης



Χαιρετισμοί - Ανόρθωσις---Φλωρίνης Αυγουστίνος Καντιώτης



Χαιρετισμοί -Ύμνος άπας ιττάται---Φλωρίνης Αυγουστίνος Καντιώτης


_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τρί 03 Απρ 2018, 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465



_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Απρ 2018, 09:38 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465


_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Μάιος 2018, 17:43 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465
ΟΜΙΛΙΑ ΠΑΤΡΟΣ ΜΕΛΕΤΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΑΛΛΆ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΕΣΗ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΣΤΟΝ ΟΣΙΟ ΠΕΤΡΟ ΤΟΝ ΑΘΩΝΙΤΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ

Θα θυμάστε εσείς οι ευλογημένοι αναγνώστες του Ιστολογίου των Χαιρετισμών www.xairetismoi.blogspot.gr ότι σε πολλές μας αναρτήσεις κατονομάσαμε τον Άγιο Πέτρο τον Αθωνίτη ως τον πρώτο Ασκητή, εις τον οποίο εμφανίστηκε η Υπεραγία Θεοτόκος και στον οποίο ανέφερε την υπόσχεση Της δηλαδή ότι όποιος διαβάζει καθημερινά τους Χαιρετισμούς Της , αυτόν θα τον προστατεύει από κάθε κακό σε αυτήν την ζωή και κατά την ώρα της Κρίσεως θα τον υπερασπίσει ενώπιον του Θρόνου του Υιού και Θεού Της !
Ασφαλώς ήταν τοις πάσι γνωστό ότι στον Όσιο Πέτρο τον Αθωνίτη η Θεοτόκος έδωσε τις υποσχέσεις Της για όσους εγκαταβιώνουν ως Μοναχοί στο Περιβόλι Της, αυτό που η ίδια ζήτησε και έλαβε από τον Υιό και Θεό Της, αλλά δεν ήταν σε όλους γνωστό ότι σε αυτόν για πρώτη φορά ανέφερε τις υποσχέσεις Της που αφορούν τους Χαιρετισμούς Της.
Δύο είναι οι κώδικες που το αναφέρουν. Ένας στην Ι.Μ.Μεγίστης Λάυρας και ο δεύτερος γνωστός στην Ι.Μ.Ιβήρων, όπου κατά την παράδοση βρίσκεται και ο τάφος του Οσίου.
Παρακάτω παραθέτουμε στην αγάπη σας έναν βίντεο από το YouTube στο οποίο ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π.Μελέτιος ( ο οποίος μάλιστα εικονογράφησε τον Άγγελο της “Αλισάχνης” μας, της σειράς δηλαδή του “Πρόμαχου Ορθοδοξίας” υπό την οποία εκδόθηκε το πρώτο βιβλίο του αδελφού μας κου Νώντα Σκοπετέα, το “Δάκρυ στο Εγώ” )

Η ομιλία του αυτή για την αξία της προσευχής έχει μεγάλη σημασία μιας και στο 23ο λεπτό κάνει εκτενή μνεία και για την προσευχητική αξία των Χαιρετισμών αλλά και για τον Όσιο Πέτρο τον Αθωνίτη.
Σας αφήνουμε να την απολαύσετε και να οικοδομηθείτε πνευματικά !


_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Μάιος 2018, 10:50 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10465
Ο ΜΙΧΑΛΗΣ, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΩΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΩΝ ! ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΝΑ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΓΓΕΛΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ !

Το βίντεο που μας είχε ως συνημμένο ο αδελφός μας ως επίρρωση του θαύματος, έδειχνε ένα πανέμορφο δεκάχρονο αγόρι με ακουστικά στα αυτιά να παίζει ντραμς με τέτοια δεξιοτεχνία και με τέτοια αίσθηση του ρυθμού που ακόμα και ο κιθαρίστας που τον συνόδευε να σταματήσει μετά από λίγο και απλά να τον παρακολουθεί έκπληκτος !!

Και όμως αυτός ο “ροκάς” σηκώνεται από τις εξήμισι κάθε Κυριακή και τραβάει τον πατέρα του να πάνε στην Εκκλησία και να ανέβει στο Αναλόγιο !

Αυτός ο “ροκάς” που είναι και “παιχταράς” στο ποδόσφαιρο ( όπως ο υπερήφανος πατέρας του τόσο χαριτωμένα τον χαρακτηρίζει ) διαβάζει καθημερινά με τους γονείς του το Απόδειπνο και λέει απέξω – ας το επαναλάβουμε άλλη μία φορά απέξω– τους Χαιρετισμούς !

Και προφανώς όλα αυτά ΔΕΝ μας εκπλήσσουν μιας και ο μικρός Μιχάλης είναι ένα παιδί των Χαιρετισμών !

Ένα δώρο του Θεού στους γονείς του – όπως επανειλημμένα έγραφε στο email του ο πατέρας του – δια των πρεσβειών του Ταξιάρχη Μιχαήλ που τους υπέδειξε σε συγκλονιστικό όραμα να απαγγέλλουν τους Χαιρετισμούς για να αποκτήσουν το παιδί εκείνο που λαχταρούσαν, και οι γιατροί ΔΕΝ μπορούσαν με τίποτα να τους βοηθήσουν να αποκτήσουν, μιας και η προσβολή της μητέρας από επιθετικό καρκίνο και οι θεραπείες στις οποίες υπεβλήθη το καθιστούσαν απλά ... αδύνατο.

“Χαίρε το των Αγγέλων πολυθρύλητον θαύμα” μας ήρθε αυτόματα στο νου διαβάζοντας το email του αδελφού μας, και όχι απλά των Αγγέλων, αλλά των Αρχαγγέλων και δη του Αρχηγού των, του Παμμεγίστου Ταξιάρχη Μιχαήλ !

Ένα πραγματικά συγκλονιστικό θαύμα που μας κοινολογήθηκε και το οποίο μαζί με την προφορική διήγηση ενός πολύ καλού αδελφού μας για την κόρη του, την Μαρία των Χαιρετισμών, μας αναγκάζουν να αλλάξουμε ξανά το δοκίμιο του δεύτερου τόμου των Θαυμάτων των Χαιρετισμών, να αφαιρέσουμε ένα παλαιότερο θαύμα για να τα προσθέσουμε στη θέση του !

Ένα συγκλονιστικό θαύμα που ΔΕΝ θα μας είχε κοινολογηθεί μιας και οι γονείς του ΔΕΝ γνώριζαν – μόλο που είναι νέοι σχετικά και χρησιμοποιούν και το διαδίκτυο – την ύπαρξη του Ιστολογίου των Χαιρετισμών xairetismoi.blogspot.gr για το οποίο διάβασαν μέσα στο βιβλίο μας , όταν η κουμπάρα τους και νονά του Μιχάλη – που ήξερε το θαύμα με τους Χαιρετισμούς και τον Ταξιάρχη - προσέφερε πριν λίγες μέρες στην ονομαστική γιορτή της μητέρας ως δώρο το βιβλίο μας “Τα θαύματα των Χαιρετισμών ...σήμερα !”

Βλέπετε αδελφοί μου ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τυχαίο στη ζωή αυτή !
Όλα φανερώνουν την απερινόητη Πρόνοια του Τριαδικού μας Θεού, που διά της Υπεραγίας Θεοτόκου έως άρτι εργάζεται για την σωτηρία των παιδιών Του !

Η τυχαία επίσκεψη της μητέρας στο Εκκλησιαστικό Βιβλιοπωλείο και το “εντυπωσιακό” εξώφυλλο του βιβλίου μας με την ψηφιδωτή χρυσοτυπία με τον Αρχάγγελο Γαβριήλ που τράβηξε την προσοχή της - και θέλουμε να πιστεύουμε και η θεματολογία του βιβλίου μας με τα 29 θαύματα των Χαιρετισμών - την οδήγησαν να το επιλέξει, να το δωρίσει στην κουμπάρα της και έτσι να λάβουμε το τόσο γλαφυρό email από τον πατέρα, που είμαστε βέβαιοι ότι πολλούς θα στηρίξει διαβάζοντας το – συν Θεώ την Αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή του 2019 – όταν κυκλοφορήσει ο δεύτερος τόμος, που ναι μεν είναι προ πολλού έτοιμος με θαύματα που ΔΕΝ έχουν δημοσιευτεί ΠΟΤΕ στο Ιστολόγιο των Χαιρετισμών, αλλά τα οποία θα υποστούν προσθεσο-αφαιρέσεις , μιας και είμαστε σίγουροι ότι η Δέσποινα μας έχει ακόμη και άλλα εξίσου θαυμαστά γεγονότα να μας αποκαλύψει !

http://xairetismoi.blogspot.gr/

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 140 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com