Αρχική

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τετ 24 Μάιος 2017, 14:21 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10446
Ένα ολοζώντανο θαύμα της Παναγίας έζησαν οι πιστοί της Χρυσοσπηλαιώτισσας την Κυριακή 21 Μαίου. Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας στο θείο κήρυγμα του ο πρωτοπρεσβύτερος π.Αθανάσιος Αττάρτ έκανε αναφορά σ’ ένα συγκλονιστικό θαύμα που βίωσε ο ίδιος πριν 15 μέρες, ημέρα Κυριακή στον εν λόγω Ιερό Ναό.

«Πριν 15 μέρες ήρθαν στον καθ’ ημάς Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου-Χρυσοσπηλαιωτίσσης, οι γονείς του μικρού Παναγιώτη (3,5 χρονών) ο οποίος δεν είχε μιλήσει ποτέ!

Οι γονείς του προσεύχονταν στη Παναγία νυχθημερόν παρακαλώντας την βοήθεια της!΄Ένα βράδυ είδε την Παναγία στον ύπνο της η μητέρα του παιδιού που της είπε : « Φέρε το παιδί να προσκυνήσει την εικόνα μου την Χρυσοσπηλαιώτισσα, στο σπίτι μου που ανακαινίστηκε πρόσφατα».

Η μητέρα άρχισε να ψάχνει που βρίσκεται αυτή η εκκλησία.Την απάντηση την έδωσε τελικά ο παππούς του παδιού που είχε πριν χρόνια δούλευε κοντά στην Αιόλου.

Αφού ήρθαν στο Ναό και μου διηγήθηκαν όλα όσα συνέβησαν τους οδήγησα μπροστά στην εικόνα της Παναγίας.Το μικρό παιδί κρατώντας ένα κερί στο χέρι ασπάστηκε την χάρη Της και άρχιζε να φωνάζει: «Με λένε Παναγιώτη!!!!».

Οι λέξεις δεν αρκούν για να διηγηθώ όλα όσα έγιναν εμπρός μου.Οι γονείς σοκαρισμένοι, με δάκρυα στα μάτια άρχισαν να ευχαριστούν την Παναγία για το μεγάλο θαύμα που έγινε…»

Σήμερα 21 Μαίου,ο μικρός Παναγίωτης προσήλθε με τους γονείς του και τον παππού του μετέχοντας ολόθερμα στο Μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας,δίνοντας ζωντανή μαρτυρία του θαύματος που βίωσε όλη η οικογένεια, στο κατασυγκηνημένο κοινό της Χρυσοσπηλαιώτισσας που ξέσπασε σε χειροκροτήματα!

Η Παναγία να είναι πάντα βοηθός στην πορεία τόσο του μικρού Παναγιώτη αλλά και όλου του κόσμου που Την επικαλεί ζητώντας καθημερινά την βοήθεια Της!

ΠΗΓΗ


http://www.dogma.gr/diafora/olozontano-thavma-tis-panagias-prin-liges-imeres/62526/

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com