Αρχική

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Οι 3 ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ
UNREAD_POSTΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Φεβ 2011, 10:22 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 08 Ιαν 2008, 14:48
Δημοσιεύσεις: 10467
O Ιησούς Χριστός μάς προτρέπει να προσευχόμαστε καθημερινά αυτές τις τρεις προσευχές:

ΣΤΗΝ ΙΕΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
Κύριε Ιησού Χριστέ, στην Ιερή Σου Καρδιά εμπιστεύομαι αυτή την παράκληση.
(Εδώ ανάφερε την παράκλησή σου)
Ρίξε μου μόνο μια ματιά και ύστερα κάνε ό,τι Σε εμπνέει η Καρδιά Σου... H Ιερή Σου Καρδιά ας αποφασίσει... Στηρίζομαι σ' Αυτήν, Την εμπιστεύομαι, αφήνομαι στο Έλεός Της.

Κύριε Ιησού Χριστέ, δεν θα μ' εγκαταλείψεις. Ιερή Καρδιά του Ιησού Χριστού, έχω εμπιστοσύνη σε Σένα. Ιερή Καρδιά του Ιησού Χριστού, πιστεύω στην αγάπη Σου για μένα. Ιερή Καρδιά του Ιησού Χριστού, ας έρθει η Βασιλεία Σου. Ιερή Καρδιά του Ιησού Χριστού, έχω ζητήσει πολλές χάρες, αλλά θερμά παρακαλώ γι' αυτήν εδώ. Πάρε την, βάλε την μέσα στην Ιερή Σου Καρδιά. Όταν ο Αιώνιος Πατέρας τη δει σκεπασμένη με το Πολύτιμο Αίμα Σου, δεν θα είναι πια δική μου προσευχή, αλλά δική Σου. Ιησού Χριστέ, Ιερή Καρδιά του Ιησού Χριστού, στηρίζω τις ελπίδες μου σε Σένα. Μην αφήσεις ποτέ να ντροπιαστώ. Αμήν.

ΣΤOΝ ΑΡΧΑΓΓΕΛΛO ΜΙΧΑΗΛ
Άγιε Μιχαήλ Αρχάγγελε, υπεράσπισέ μας την ημέρα της μάχης, γίνε ο φρουρός μας ενάντια στην κακία και στις παγίδες του διαβόλου. O Θεός ας τον επιτιμήσει, παρακαλούμε ταπεινά, κι Εσύ, Άρχοντα της Επουρανίου Στρατιάς, με τη Δύναμη του Θεού, ρίξε στην Κόλαση το Σατανά και όλα τ' άλλα πονηρά πνεύματα, που περιφέρονται ανά τον κόσμο, αναζητώντας τον όλεθρο των ψυχών. Αμήν.

ΜΑΡΙΑ, ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ, ΠΡΕΣΒΕΥΕ ΥΠΕΡ ΗΜΩΝ.

ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΑΓΙΑ ΘΕOΤOΚO
Θυμήσου, Κεχαριτωμένη Παρθένε Μαρία, ότι ποτέ δεν έμεινε αβοήθητος, όποιος προσέτρεξε στη δική Σου προστασία, ικέτεψε τη δική Σου βοήθεια, ή αναζήτησε τη δική Σου μεσιτεία. Εμπνευσμένος(η) απ' αυτή την εμπιστοσύνη, προστρέχω σε Σένα, ω, Παρθένε των Παρθένων, Μητέρα μου, σε Σένα έρχομαι, μπροστά Σου στέκομαι, αμαρτωλός(η) και μετανοημένος(η). Ω, Μητέρα του Ενσαρκωμένου Λόγου! Μην περιφρονήσεις τις παρακλήσεις μου, αλλά κατά το έλεός Σου, εισάκουσέ με. Αμήν.

_________________

«Σταυρός, ο φύλαξ πάσης της οικουμένης.
Σταυρός, η ωραιότης της Εκκλησίας.
Σταυρός, βασιλέων το κραταίωμα.
Σταυρός, πιστών το στήριγμα.
Σταυρός, αγγέλων η δόξα
και των δαιμόνων
το τραύμα»


Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com